Nowe Prawo prywatne międzynarodowe
Oczekiwana od kilku lat nowa ustawa Prawo prywatne międzynarodowe (Dz. U. 80, poz. 432) wchodzi w życie z dniem 16 maja 2011 roku.
Celem ustawy jest zastąpienie dotychczas obowiązującej ustawy, która nie odpowiadała już obecnym podstawom ustroju politycznego i społeczno-gospodarczego Polski. Na konieczność uchwalenia nowej ustawy miały też wpływ takie zjawiska jak wzmożenie międzynarodowego ruchu osobowego, czy poszerzanie się przepływu kapitału, towarów i usług, powodujących w rezultacie powstanie różnorodnych sytuacji życiowych z elementem zagranicznym.
Nowa ustawa dotyczy nieoznaczonego kręgu osób fizycznych i prawnych, a także jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, będących uczestnikami transgranicznego obrotu prawnego. W szczególności, ustawa zawiera szerszą regulację w zakresie m.in. ubezwłasnowolnienia, dóbr osobistych osoby fizycznej i osoby prawnej, pełnomocnictwa, stosunków pomiędzy konsumentem a przedsiębiorstwem, czy prawo własności intelektualnej.
Ponadto ustawa określa prawo właściwe dla stosunków osobistych i majątkowych w zakresie prawa prywatnego, a także reguluje kwestie związane z odszukaniem, ustaleniem treści i stosowaniem prawa właściwego.
źródło: sejm.gov.pl