Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa


Nowe dowody osobiste od 1 stycznia 2013 r.


07-02-2012

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o dowodach osobistych termin wydawania nowych dowodów osobistych zostaje przesunięty na 1 stycznia 2013 r.

REKLAMA

Powodem wprowadzenia do obrotu prawnego nowego wzoru dokumentu tożsamości w późniejszym niż pierwotnie zakładano terminie są względy organizacyjne i techniczne dotyczące procedur przygotowawczych i technicznych wydawania nowych dokumentów – m.in. certyfikacja poziomu bezpieczeństwa, oprogramowanie, itp. Przedłużenie vacatio legis nowej ustawy wynika także z konieczności notyfikowania rozporządzeń wykonawczych do Komisji Europejskiej. Należy dodać, że przesunięcie wejścia w życie ustawy o dowodach osobistych powoduje konieczność zmiany terminu obowiązywania przepisów ustawy o ewidencji ludności. Jej przepisy, zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, powinny zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

W projekcie ustawy zmienione zostały ponadto przepisy dotyczące okresu ważności związanych z dowodem certyfikatów. Proponuje się, by okres ich ważności rozpoczynał się w dniu ich aktywacji i był nie dłuższy niż okres ważności dowodu osobistego. Zrezygnowano także z tzw. ograniczonej identyfikacji. Wynika to z tego, że obecnie na rynku brakuje standardowych lub powszechnie akceptowanych rozwiązań w tej dziedzinie.

Zmieni się zawartość dowodu osobistego - oprócz części graficznej zostanie w nim zamieszczona warstwa elektroniczna, która znacznie zwiększy poziom ochrony tego dokumentu przed fałszerstwami i poszerzy jego funkcjonalność.

Wszystkie informacje  w warstwie graficznej dowodu osobistego (umieszczone na awersie i rewersie karty ) zostaną zapisane również na elektronicznym nośniku danych w dokumencie. Dodatkowo znajdą się tam dane służące do składania podpisu osobistego - podpisu elektronicznego, który w elektronicznych kontaktach z urzędami będzie równoważny ze złożeniem własnoręcznego podpisu.

Wprowadzenie warstwy elektronicznej dowodu osobistego pozwoli również na elektroniczne potwierdzenie autentyczności dokumentu (np. w urzędzie, banku).

W odróżnieniu od obowiązującego obecnie wzoru dowodu osobistego, nowy dokument nie będzie zawierał rysopisu, adresu zameldowania oraz wzoru graficznego podpisu posiadacza dokumentu. Zmiana zakresu danych uprości procedurę wydawania dowodu osobistego, dzięki czemu proces ten będzie bardziej przyjazny dla obywatela. Do dowodu zostanie natomiast wprowadzona informacja o obywatelstwie polskim. Ułatwi to posługiwanie się dowodem osobistym jako dokumentem poza granicami kraju.

Nowy dowód osobisty będzie dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie na terenie Polski oraz m.in. państw strefy Schengen. Prawo posiadania dowodu osobistego będzie miał każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej od chwili urodzenia, natomiast osoby pełnoletnie zamieszkałe na terytorium RP będą miały obowiązek posiadania tego dokumentu. Dzieci do 5 roku życia otrzymają dowód osobisty z terminem ważności 5 lat, a pozostałe osoby na 10 lat.

O dokument tożsamości będzie można starać się w dowolnej gminie, a nie jak dotąd tylko w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Dowód osobisty ma być wydawany wyłącznie na terenie kraju. Wniosek złożymy również przez Internet. Ponieważ dowód osobisty jest podstawowym dokumentem potwierdzającym tożsamość, trzeba jednak będzie przynajmniej raz pojawić się w urzędzie. Nie dotyczy to dzieci do lat 5.

źródło: www.premier.gov.pl, mswia.gov.pl


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.