Nowa ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa
Nowa ustawa reguluje kwestie związane z trybem działania Krajowej Rady Sądownictwa i postępowaniem przed Radą. Obszar ten nie był do tej pory uregulowany w ustawie o KRS.
Nowością jest także to, że przedstawiciele samorządów prawniczych będą mogli obserwować prace KRS, jeżeli ich członkowie będą się ubiegać o urząd sędziego.
Potrzeba stworzenia nowej ustawy powstała w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2009 r., w którym TK uznał że niekonstytucyjne jest regulowanie kwestii szczegółowych związanych z postępowaniem przed KRS w akcie niższej rangi, np. rozporządzeniu. Przygotowanie nowego projektu ustawy było także konieczne, ponieważ uzupełnienie przepisów dotychczasowej ustawy doprowadziłoby do dwukrotnego zwiększenia objętości ustawy.
Nowe przepisy określają zasady przyznawania i wysokości diet przysługujących poszczególnym członkom KRS z tytułu pracy w Radzie. Ponadto Minister Sprawiedliwości, prezes SN i prezes NSA, nie będą już mogli delegować swojego zastępcy na posiedzenia Rady, w przypadku gdy nie mogą brać udziału w jej pracach osobiście.
Ustawa została uchwalona już przez Sejm i teraz trafi do Senatu.
źródło: sejm.gov.pl