Nowa polityka migracyjna
Uproszczenie zasad pobytu i pracy cudzoziemców, przeciwdziałanie nielegalnej imigracji, usprawnienie programów integracyjnych, większy nacisk na edukację dzieci migrantów oraz umożliwienie zalegalizowania pobytu cudzoziemcom przebywającym nielegalnie.
To tylko niektóre z propozycji dokumentu „Polityka migracyjna Polski – stan obecny i postulowane działania”, który 6 kwietnia br. przedstawił Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji. Dokument zakłada łatwiejsze uzyskiwanie zezwoleń na pobyt w Polsce m.in. osobom polskiego pochodzenia, imigrantom zarobkowym, studentom. Przewiduje także wprowadzenie mechanizmu, który pozwoli na zalegalizowanie pobytu osobom przebywającym w naszym kraju nielegalnie. Możliwy będzie również wyjazd z Polski bez konsekwencji w postaci zakazu wjazdu.
W naszym kraju skala nielegalnej imigracji nie jest znacząca. W 2010 roku Straż Graniczna zatrzymała 2 170 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli lub usiłowali przekroczyć granicę Polski, z tego 1603 osoby chciały wjechać do Polski. Podczas wewnętrznej kontroli zatrzymano 1893 cudzoziemców nie posiadających ważnego dokumentu uprawniającego do wjazdu i pobytu na terytorium RP. W 2010 roku wojewodowie wydali 1669 decyzji o wydaleniu, a 6606 cudzoziemców zostało zobowiązanych do opuszczenia Polski.
„Polityka migracyjna Polski” kładzie również nacisk na integrację cudzoziemców z polskim społeczeństwem. Programy integracyjne mają umożliwić samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie poprzez naukę języka polskiego, uzyskanie kwalifikacji przydatnych na rynku pracy, dostęp do mieszkań. Projekt przewiduje także, że ośrodki dla osób ubiegających się o status uchodźcy powinny być mniejsze i położone w większych miejscowościach, tak aby ułatwić dostęp do rynku pracy cudzoziemcom, których wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie.
Projekt został przekazany do konsultacji społecznych.
źródło: mswia.gov.pl