Niższe raty kredytów walutowych?
Ministerstwo Gospodarki proponuje wprowadzanie obowiązku rozliczania rat kredytów walutowych przy zastosowaniu średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedzającego dzień spłaty. Założenia do projektu nowelizacji ustawy Prawo bankowe zostały skierowane do konsultacji międzyresortowych i społecznych.
Nowe przepisy mają dotyczyć zarówno umów kredytowych, które zostaną zawarte w przyszłości, jak i zawartych wcześniej, począwszy od najbliższej raty po wejściu w życie ustawy.
Przygotowywane w MG zmiany umożliwią także spłatę rat przy pomocy waluty pozyskanej z dowolnego źródła np. w kantorze. Ponadto banki nie będą mogły wymagać aneksów czy dodatkowych opłat za zmianę umowy, jak również ograniczać możliwości wyboru przez kredytobiorcę formy spłaty kredytu.
Obecnie gospodarstwa domowe ponoszą dodatkowe koszty przy spłacie rat kapitałowo-odsetkowych kredytów udzielonych w walutach obcych. Wysokość tych kosztów w postaci tzw. spreadu czyli różnicy pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży waluty, nie jest określona precyzyjnie w umowach. Zdaniem Ministerstwa Gospodarki jest to problem o dużym znaczeniu społecznym, z uwagi na powszechność występowania kredytów walutowych.
Zaproponowana przez Ministerstwo Gospodarki regulacja uniemożliwi stronie dominującej (kredytodawcy) narzucania dodatkowych zobowiązań na kredytobiorcę. Dlatego resort chce znowelizować ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. 1997 Nr 140 poz. 939 ze zm.) poprzez dodanie art. 75 b i c oraz przepisów przejściowych.
Zgodnie z art. 75 b, „w przypadku kredytu zabezpieczonego hipotecznie udzielonego w walucie obcej, denominowanego lub indeksowanego do waluty obcej, do przeliczenia spłaty rat kredytu, jego części lub całości, stosuje się średni kurs Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedzającego dzień spłaty. Do przeliczenia wypłaty transzy lub całości kredytu stosuje się kurs średni Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedzającego wypłatę”.
Z kolei na mocy art. 75 c „spłata rat kredytu zabezpieczonego hipotecznie, udzielonego w walucie obcej, denominowanego lub indeksowanego do waluty obcej, jego części lub całości, może być dokonywana w tej walucie. W takim przypadku nie stosuje się art. 75 b.” Natomiast w przepisach przejściowych proponuje się dodanie zapisu, zgodnie z którym art. 75 b i 75 c mają zastosowanie również do umów zawartych, a nie wykonanych w dniu wejścia w życie niniejszej nowelizacji.
Prace nad zmianami w ustawie Prawo bankowe zostały wznowione, w związku z niezadowalającymi efektami wydania przez Komisję Nadzoru Finansowego rekomendacji „S2” i „T”.
źródło: www.mg.gov.pl