Nie będzie już tajemnicy państwowej i służbowej
Od dzisiaj nie będzie już tajemnicy państwowej i służbowej, ponieważ dziś wchodzi w życie nowa ustawa o ochronie informacji niejawnych. Ustawa ta likwiduje pojęcie tajemnicy służbowej używane w polskim prawie od 1949 r. Tajemnice jednak nie znikną, następuje tylko zmiana terminologii.
Z podziału tajemnic na państwowe i służbowe zrezygnowano m.in. dlatego, że taka terminologia nie obowiązuje w żadnym kraju NATO i Unii Europejskiej. Ustawa na nowo ustala pojęcie informacji niejawnych. Informacje niejawne to informacje, "których nieuprawnione ujawnienie spowodowałoby lub mogłoby spowodować szkody dla Rzeczypospolitej Polskiej albo byłoby z punktu widzenia jej interesów niekorzystne". Zmiany zmniejszą liczbę informacji określanych jako niejawne.
Tajemnicą służbową nie będą już tajemnice, takie jak: adwokacka, lekarska, dziennikarska, danych osobowych i wiele innych. Tajemnice te będą chronione na podstawie ustaw szczególnych.
Ustawa zachowuje cztery klauzule - "ściśle tajne" i "tajne" oraz "poufne" i "zastrzeżone". Zmienią się definicje tych klauzul.
Ustawa ta zmienia zasady prowadzenia postępowań sprawdzających wobec osób, które mają być dopuszczone do informacji niejawnych. Ci, którzy będą pracować z informacjami o klauzuli "zastrzeżone", aby mieć do nich dostęp będą musieli mieć jedynie zgodę kierownika danej instytucji oraz odbyć odpowiednie szkolenie.
Nowa ustawa o ochronie informacji niejawnych zmienia ponad sto innych ustaw.
źródło: Dziennik Ustaw z 2010 r. Nr 182 poz. 1228