Nadal nie wiemy czy będzie zmiana w aplikacjach prawniczych, ale na pewno będą zmiany dotyczące ochrony środowiska
Mimo zapowiedzi Rząd nie zajął stanowiska w sprawie poselskiego projektu ustawy o państwowych egzaminach prawniczych.
Jednak podczas powiedzenia Rada Ministrów przyjęła dokumenty przedłożone przez ministra środowiska:
- Projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
W projekcie nowelizacji ustawy przyjęto rozwiązania, dzięki którym gminy przejmą obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi. Jednocześnie projekt przewiduje wzmocnienie funkcji kontrolnych gmin tak, aby mogły one monitorować działania podejmowane zarówno przez właścicieli nieruchomości i podmioty odbierające od nich odpady komunalne (chodzi o gminne jednostki organizacyjne oraz przedsiębiorców odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości).
Wprowadzenie nowych przepisów umożliwi uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz zapewni ich selektywne zbieranie u źródła. Zmniejszy się ilość odpadów komunalnych, w tym ulegających biodegradacji, kierowanych do składowania. Zwiększy się liczba nowoczesnych instalacji do odzysku, w tym recyklingu oraz unieszkodliwiania odpadów. Nowe regulacje pozwolą również całkowicie wyeliminować nielegalne wysypiska odpadów (np. wyrzucanie śmieci do lasów).
Przyjęcie tych rozwiązań oznacza dostosowanie prawa polskiego do unijnego, które nakłada na nasz kraj konieczność osiągnięcia określonych poziomów odzysku i recyklingu odpadów komunalnych oraz redukcji masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji i kierowanych do składowania.
- Rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej,
W rozporządzeniu zawarto przepisy dotyczące planów finansowych i informacji o prognozowanych przychodach i kosztach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy wojewódzkich. Projekt planu finansowego ma być sporządzany zgodnie z wzorem określonym w rozporządzeniu ministra finansów, w którym określony będzie tryb, sposób oraz terminy opracowywania materiałów do projektu ustawy budżetowej.
- Założenia do projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, przedłożone przez ministra środowiska. (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj)
- Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (transpozycja dyrektywy 2008/50/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy)
Dyrektywa 2008/50/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 21 maja 2008 r., nazywana dyrektywą CAFE, zawiera regulacje dotyczące głównie drobnego pyłu zawieszonego PM2,5, ale konsoliduje również inne dyrektywy i zawiera przepisy odnoszące się do obecności w powietrzu takich substancji jak: benzen, dwutlenek azotu, tlenki azotu, dwutlenek siarki, ołów, pył zawieszony PM10, tlenek węgla oraz ozon. W dyrektywie znajdują się rozwiązania dotyczące nowych sposobów zarządzania jakością powietrza w strefach i aglomeracjach.
Polska jako państwo członkowskie zobowiązana jest wdrożyć postanowienia dyrektywy CAFE. W związku z tym konieczne jest dokonanie zmian w ustawie Prawo ochrony środowiska. Przedkładane założenia nowelizacji Prawa ochrony środowiska określają standardy jakości powietrza, pomiary i ocenę jego jakości, a także programy ochrony powietrza i sprawozdawczość.
źródło: www.kprm.gov.pl