Mini poradnik - uprawnienia geodezyjne
Uprawnienia geodezyjne są niezbędne do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii - Chcesz zostać geodetą? Sprawdź jakie wymaganaia musisz spełnić!
Czym zajmuje się geodeta?
Samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii to:
- kierowanie pracami geodezyjnymi i kartograficznymi, podlegającymi zgłoszeniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, oraz sprawowanie nad nimi bezpośredniego nadzoru,
- wykonywanie czynności rzeczoznawcy z zakresu prac geodezyjnych i kartograficznych, podlegających zgłoszeniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
- pełnienie funkcji inspektora nadzoru z zakresu geodezji i kartografii;
wykonywanie czynności technicznych i administracyjnych związanych z rozgraniczaniem nieruchomości, - wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych niezbędnych do dokonywania wpisów w księgach wieczystych oraz prac, w wyniku których mogłoby nastąpić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego.
Uprawnienia zawodowe nadaje się w następujących zakresach:
- geodezyjne pomiary sytuacyjnowysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne;
rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych, - geodezyjne pomiary podstawowe,
- geodezyjna obsługa inwestycji,
- geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych,
- redakcja map,
- fotogrametria i teledetekcja.
Kto może zostać geodetą?
Uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii mogą otrzymać osoby, które:
- posiadają wyższe lub średnie wykształcenie geodezyjne,
- posiadają 3 lata praktyki zawodowej w wypadku wykształcenia wyższego i 6 lat praktyki zawodowej w wypadku wykształcenia średniego,
- wykażą się znajomością przepisów w dziedzinie geodezji i kartografii,
- posiadają nienaganną opinię zawodową.
W zakresie redakcja map i fotogrametrii i teledetekcji uprawnienia zawodowe mogą również otrzymać osoby posiadające wyższe wykształcenie geograficzne o specjalności kartografia albo innej specjalności, po ukończeniu podyplomowego studium w zakresie kartografii.
Jakie czynności dokonywane są w postępowaniu kwalifikacyjnym?
Uprawnienia zawodowe nadaje Główny Geodeta Kraju na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego.
Osoba zainteresowana składa wniosek o nadanie uprawnień zawodowych na formularzu. Do wniosku dołącza się:
- dokumenty potwierdzające posiadanie wykształcenie wyższe lub średnie wykształcenie geodezyjne, albo wyższe wykształcenie geograficzne o specjalności kartografia albo innej specjalności, po ukończeniu podyplomowego studium w zakresie kartografii,
- dokumenty potwierdzające praktyki zawodowej,
- oświadczenie o niekaralności, za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów,
- inne dokumenty mające wpływ na ocenę dotychczasowego dorobku zawodowego, w tym opinie pracodawców,
- dwie fotografie o wymiarach 36 x 45 mm.
Osoba zainteresowana może w jednym postępowaniu kwalifikacyjnym złożyć wniosek o nadanie uprawnień zawodowych wyłącznie w jednym z zakresie.
Komisja kwalifikacyjna przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne w terminie nie dłuższym niż 4 miesiące od dnia złożenia wniosku przez osobę zainteresowaną.
Postępowanie kwalifikacyjne składa się z części wstępnej i z części sprawdzającej.
Część wstępna obejmuje:
- badanie dokumentów złożonych przez osobę zainteresowanà pod względem formalnoprawnym,
- ocenę spełnienia przez osobę zainteresowaną warunków,
- rozstrzygnięcie o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu osoby zainteresowanej do części sprawdzającej, potwierdzone zapisem protokolarnym.
Część sprawdzająca postępowania kwalifikacyjnego przeprowadza się w formie egzaminu pisemnego i ustnego. Maksymalna liczba osób, które mogą jednoczenie zdawać egzamin, nie może przekraczać 45.
Jaki jest zakres egzaminu?
Zarówno na egzaminie ustnym i pisemnym pytania będą układane na podstawie następujących aktów prawnych:
- Rozporządzenie Komisji WE w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie metadanych
- Decyzja Komisji w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie monitorowania i sprawozdawczości
- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych
- Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie kontroli urzędów, instytucji publicznych i przedsiębiorców w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących geodezji i kartografii
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie sposobu przedstawiania na mapach przedmiotów sporów międzynarodowych
Egzamin składa się z dwóch części:
1) części ogólnej, będącej egzaminem testowym (test zamknięty) sprawdzającym znajomość przepisów prawnych oraz standardów technicznych dotyczących geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie, których znajomość jest wymagana bez względu na zakres uprawnień zawodowych. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna.
2) części szczegółowej, polegającej na udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, z uwzględnieniem zakresu uprawnień zawodowych, o nadanie których ubiega się osoba zainteresowana, oraz na wskazaniu przepisów regulujących zagadnienia określone w pytaniach. W czasie egzaminu ustnego członkowie zespołu kwalifikacyjnego zadają indywidualnie pytania osobie zainteresowanej. Odpowiedzi ocenia cały zespół kwalifikacyjny.
Liczba pytań na egzaminie wynosi:
- w części ogólnej: 60 pytań testowych,
- w części szczegółowej: 3 pytania o charakterze opisowym.
Czas trwania każdej z części egzaminu pisemnego wynosi jedną godzinę.
Osoba zainteresowana, która w okresie sześciu miesięcy przed przystąpieniem do egzaminu ukończyła z wynikiem pozytywnym postępowanie w sprawie innego zakresu uprawnień zawodowych, jest zwolniona z części ogólnej egzaminu pisemnego. W czasie trwania egzaminu osoby zainteresowane mogą posługiwać się tekstami aktów prawnych i zbiorami orzeczeń.
Członkowie zespołu kwalifikacyjnego oceniają udzielone podczas egzaminu pisemnego odpowiedzi w następujący sposób:
- w części ogólnej przyznaje się 1 punkt za każdą poprawną odpowiedź,
- w części szczegółowej przyznaje się od 0 do 7 punktów za odpowiedź na każde z pytań;
- uzyskanie co najmniej 41 punktów w części ogólnej egzaminu oraz uzyskanie co najmniej 15 punktów w części szczegółowej oznacza wynik pozytywny,
- prace pisemne z oceną negatywną są sprawdzane powtórnie przez innego członka zespołu kwalifikacyjnego.
Nie sprawdza się części szczegółowej egzaminu pisemnego osoby zainteresowanej, która nie uzyskała wyniku pozytywnego z części ogólnej.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu ustnego jest uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu pisemnego.
Nadanie uprawnień zawodowych stwierdza się świadectwem.
Jakie są koszty ?
Koszty postępowania kwalifikacyjnego obejmują:
- koszty bezpośrednie, w skład których wchodzą koszty: wynagrodzenia, przejazdów, noclegów i diet członków zespołu kwalifikacyjnego, wynajmu sal na egzamin i posiedzenia zespołu, materiałów i prac biurowych związanych z przeprowadzeniem postępowania kwalifikacyjnego, w tym druku formularzy zawierających pytania egzaminacyjne;
- koszty pośrednie, które obejmują w szczególności: koszty organizowania okresowych posiedzeń komisji kwalifikacyjnej lub posiedzeń zespołów kwalifikacyjnych, mających na celu ujednolicenie zasad postępowania kwalifikacyjnego wobec wszystkich osób zainteresowanych oraz podsumowanie doświadczeń wynikających z prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych, koszty opracowania pytań egzaminacyjnych, koszty wydawnictw informacyjno-szkoleniowych, koszty związane z obsługa prac komisji kwalifikacyjnej, w tym obsługą księgową i obsługą administracyjno- prawną.
W przypadku niedopuszczenia osoby zainteresowanej do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego, osobie tej zwraca się 50 % wpłaty wniesionej na poczet pokrycia kosztów postępowania kwalifikacyjnego.
Jak się uczyć?
Kandydat może przygotowywać się do egzaminu w dwóch trybach:
Dlatego też warto skorzystać z testów na egzaminy zawodowe! Kandydat uczy się rozwiązując testy z najważniejszych zagadnień z zakresu geodezji i kartografii. Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie testowe wyświetlana jest prawidłowa odpowiedz oraz treść aktu prawnego, którego dotyczy zagadnienie.
Tryb egzaminacyjny to doskonały sposób na sprawdzenie swojej wiedzy. Prawidłowe odpowiedzi oraz podstawa prawna wyświetlane są dopiero po zakończeniu całego testu. Tryb egzaminacyjny umożliwia rozwiązywanie testów za równo z poszczególnych ustaw czy rozporządzeń jak i całego zakresu wymaganego na uprawnienia geodezyjne.
A że geodeta prawnikiem nie jest to nie dla niego jest uczenie się aktów prawnych na pamięć!