Masz kasę fiskalną? Sprawdź jakie są twoje prawa i obowiązki!
W związku z koniecznością wprowadzenia kas fiskalnych przez radców prawnych, adwokatów i doradców prezentujemy praktyczny poradnik zawierający prawa i obowiązki wszystkich podatników posiadających kasę fiskalną.
Kasy rejestrujące pojawiły się, jako element krajowego systemu podatkowego wraz z wdrożeniem zasad funkcjonowania podatku od wartości dodanej (w Polsce nazwanym podatkiem towarów i usług). Miały być urządzeniami przy pomocy których ewidencjonuje się obroty dla potrzeb rozliczenia VAT w transakcjach dla ostatecznego konsumenta. Przy zastosowaniu kas miano również realizować prawa konsumenta w zakresie zapewnienia klientowi prawa do otrzymania dokumentu (paragonu) zawierającego podstawowe daneo mającej miejsce transakcji, a w tym dane o strukturze ceny (wysokości uwzględnionego w niej podatku VAT).
OBOWIĄZKI PODATNIKA
- Składanie zgłoszenia o liczbie kas
Przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, podatnik zobowiązany jest do złożenia pisemnego zgłoszenia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o liczbie kas rejestrujących, które zamierza stosować oraz miejscu (adresie) ich używania.
- Dokonanie fiskalizacji kasy rejestrującej
Na podstawie zgłoszenia dokonanego przez podatnika, fiskalizację kasy powinien przeprowadzić upoważniony (legitymujący się identyfikatorem nadanym przez producenta lub importera) pracownik serwisu. Producent lub importer kasy odpowiedzialny jest zawarunki zorganizowania i prowadzenia serwisu kas i on wskazuje serwis właściwy dla danego typu.
- Zgłoszenie kasy w celu otrzymania numeru ewidencyjnego
Podatnik powinien dokonać zgłoszenia kasy w terminie 7 dni od dnia jej fiskalizacji do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy.
- Dokonywanie wpisów w książce kasy
Po otrzymaniu numeru ewidencyjnego kasy należy nanieść go w sposób trwały na obudowę kasy. Ponadto należy dokonać wpisów przewidzianych do wykonania przez podatnika w książce kasy, dołączanej przez sprzedawcę kasy do każdego urządzenia. Podatnik obowiązany jest również umożliwiać dokonanie w książce kasy wpisów serwisantowi kasy. Książka kasy powinna być przechowywana przez cały okres użytkowania kasy oraz udostępniana na żądanie właściwych organów.
- Sprzedaż i ewidencjonowanie obrotu
Po fiskalizacji kasy należy dokonywać zaewidencjonowania każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy towaru lub usługi.
- Sporządzanie raportów i przechowywanie dokumentów kasowych
Na użytkowniku kasy (podatniku) ciąży obowiązek sporządzania raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu. Dokumenty kasowe powinny być przechowywane przez okres wymagany tj. do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego
- Zgłaszanie kas do przeglądu technicznego
Kasy rejestrujące powinny być zgłaszane do obowiązkowego przeglądu technicznego u właściwego serwisanta co 24 miesiące. Nieprawidłowości w pracy kasy należy niezwłocznie zgłaszać prowadzącemu serwis kasy.
PRAWA PODATNIKA
- Ulga z tytułu nabycia kasy rejestrującej
Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących ich terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup kasy rejestrującej w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.
Dokonanie zwrotu następuje pod warunkiem:
- posiadania przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą,
- złożenia przez podatnika do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu(adresie) ich używania,
- złożenia zgłoszenia o miejscu instalacji kasy rejestrującej wymagane na podstawie przepisów dotyczących kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania
- rozpoczęcia ewidencjonowania nie później niż w obowiązujących terminach.
- Tryb odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących
Odliczenie kwot może być dokonane w rozliczeniu podatku VAT za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas, lub za okresy następujące po tym okresie rozliczeniowym. Zwrot kwot następuje na wniosek podatnika wykonującego wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub zwolnionego z podatku VAT, składany do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, zawierający: imię i nazwisko lub nazwę podatnika, jego dane adresowe oraz numer identyfikacji podatkowej, dane identyfikujące podmiot prowadzący serwis kas oraz dokonał fiskalizacji kasy, oryginał faktury potwierdzającej zakup wraz z dowodem zapłaty całej należności za kasę rejestrującą, informację o numerze rachunku bankowego, na który należy dokonać zwrotu. Urząd skarbowy podatnikowi wykonującemu ww. czynności zwolnione dokonuje zwrotu w ciągu 25 dni od dnia złożenia wniosku.
- Obowiązek zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot wydatkowanych na zakup
Podatnicy są obowiązani do zwrotu uprzednio odliczonych lub zwróconych kwot w związku z ich wydatkowaniem na zakup kas rejestrujących w przypadku, gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:
- zaprzestaną ich używania,
- nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądutechnicznego przez właściwy serwis,
- zaprzestaną działalności,
- nastąpi otwarcie likwidacji,
- zostanie ogłoszona upadłość,
- nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału),
- dokonają odliczenia ulgi niespełniając wszystkich warunków, które uprawniają ich do korzystania z odliczenia.
- Warunki zmiany serwisu kas
Podatnik może skorzystać z możliwości zmiany serwisu kas. Zmiana prowadzącego serwis kas niewynikająca z naruszenia warunków jego prowadzenia może być dokonana na wniosek podatnika za zgodą producenta lub importera, z tym że nie może on odmówić zgody na zmianę prowadzącego serwis kas, jeżeli warunki cenowe i inne miejsca jego świadczenia są korzystniejsze dla podatnika. O zmianie tej producent lub importer zawiadamia naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni od jej dokonania.
źródło: www.mf.gov.pl
W związku z koniecznością wprowadzenia kas fiskalnych przez radców prawnych, adwokatów i doradców prezentujemy praktyczny poradnik zawierający prawa i obowiązki podatnika posiadającego kasę fiskalną.
Kasy rejestrujące pojawiły się, jako element krajowego systemu podatkowego wraz
z wdrożeniem zasad funkcjonowania podatku od wartości dodanej (w Polsce nazwanym
podatkiem towarów i usług). Miały być urządzeniami przy pomocy których ewidencjonuje się obroty dla potrzeb rozliczenia VAT w transakcjach dla ostatecznego konsumenta. Przy
zastosowaniu kas miano również realizować prawa konsumenta w zakresie zapewnienia
klientowi prawa do otrzymania dokumentu (paragonu) zawierającego podstawowe dane
o mającej miejsce transakcji, a w tym dane o strukturze ceny (wysokości uwzględnionego
w niej podatku VAT).
OBOWIĄZKI PODATNIKA
- Składanie zgłoszenia o liczbie kas
Przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, podatnik
zobowiązany jest do złożenia pisemnego zgłoszenia do właściwego naczelnika urzędu
skarbowego o liczbie kas rejestrujących, które zamierza stosować oraz miejscu (adresie) ich
używania..
- Dokonanie fiskalizacji kasy rejestrującej
Na podstawie zgłoszenia dokonanego przez podatnika, fiskalizację kasy powinien
przeprowadzić upoważniony (legitymujący się identyfikatorem nadanym przez producenta
lub importera) pracownik serwisu. Producent lub importer kasy odpowiedzialny jest za
warunki zorganizowania i prowadzenia serwisu kas i on wskazuje serwis właściwy dla
danego typu.
- Zgłoszenie kasy w celu otrzymania numeru ewidencyjnego
Podatnik powinien dokonać zgłoszenia kasy w terminie 7 dni od dnia jej fiskalizacji do
właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy.
- Dokonywanie wpisów w książce kasy
Po otrzymaniu numeru ewidencyjnego kasy należy nanieść go w sposób trwały na obudowę
kasy. Ponadto należy dokonać wpisów przewidzianych do wykonania przez podatnika
w książce kasy, dołączanej przez sprzedawcę kasy do każdego urządzenia. Podatnik
obowiązany jest również umożliwiać dokonanie w książce kasy wpisów serwisantowi kasy.
Książka kasy powinna być przechowywana przez cały okres użytkowania kasy oraz
udostępniana na żądanie właściwych organów.
- Sprzedaż i ewidencjonowanie obrotu
Po fiskalizacji kasy należy dokonywać zaewidencjonowania każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy towaru lub usługi.
- Sporządzanie raportów i przechowywanie dokumentów kasowych
Na użytkowniku kasy (podatniku) ciąży obowiązek sporządzania raportu fiskalnego
dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed
rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.
Dokumenty kasowe powinny być przechowywane przez okres wymagany tj. do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego
- Zgłaszanie kas do przeglądu technicznego
Kasy rejestrujące powinny być zgłaszane do obowiązkowego przeglądu technicznego
u właściwego serwisanta co 24 miesiące. Nieprawidłowości w pracy kasy należy
niezwłocznie zgłaszać prowadzącemu serwis kasy.
PRAWA PODATNIKA
- Ulga z tytułu nabycia kasy rejestrującej
Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących ich terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup kasy rejestrującej w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.
Dokonanie zwrotu następuje pod warunkiem:
- posiadania przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą,
- złożenia przez podatnika do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem
rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu
(adresie) ich używania,
- złożenia zgłoszenia o miejscu instalacji kasy rejestrującej wymagane na podstawie
przepisów dotyczących kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać
kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania
- rozpoczęcia ewidencjonowania nie później niż w obowiązujących terminach.
- Tryb odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących
Odliczenie kwot może być dokonane w rozliczeniu podatku VAT za okres rozliczeniowy,
w którym rozpoczęto ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas, lub za okresy następujące po
tym okresie rozliczeniowym.
Zwrot kwot następuje na wniosek podatnika wykonującego wyłącznie czynności zwolnione
od podatku lub zwolnionego z podatku VAT, składany do właściwego naczelnika urzędu
skarbowego, zawierający: imię i nazwisko lub nazwę podatnika, jego dane adresowe oraz
numer identyfikacji podatkowej, dane identyfikujące podmiot prowadzący serwis kas oraz
który dokonał fiskalizacji kasy, oryginał faktury potwierdzającej zakup wraz z dowodem
zapłaty całej należności za kasę rejestrującą, informację o numerze rachunku bankowego,
na który należy dokonać zwrotu. Urząd skarbowy podatnikowi wykonującemu ww. czynności zwolnione dokonuje zwrotu w ciągu 25 dni od dnia złożenia wniosku.
- Obowiązek zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot wydatkowanych na zakup
Podatnicy są obowiązani do zwrotu uprzednio odliczonych lub zwróconych kwot w związku
z ich wydatkowaniem na zakup kas rejestrujących w przypadku, gdy w okresie 3 lat od dnia
rozpoczęcia ewidencjonowania:
- zaprzestaną ich używania,
- nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu
technicznego przez właściwy serwis,
- zaprzestaną działalności,
- nastąpi otwarcie likwidacji,
- zostanie ogłoszona upadłość,
- nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału),
- dokonają odliczenia ulgi niespełniając wszystkich warunków, które uprawniają ich do korzystania z odliczenia.
- Warunki zmiany serwisu kas
Podatnik może skorzystać z możliwości zmiany serwisu kas. Zmiana prowadzącego serwis
kas niewynikająca z naruszenia warunków jego prowadzenia może być dokonana na wniosek
podatnika za zgodą producenta lub importera, z tym że nie może on odmówić zgody na
zmianę prowadzącego serwis kas, jeżeli warunki cenowe i inne miejsca jego świadczenia są
korzystniejsze dla podatnika. O zmianie tej producent lub importer zawiadamia naczelnika
urzędu skarbowego w terminie 7 dni od jej dokonania.
źródło: www.mf.gov.pl