Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Limity w służbie cywilnej na lata 2012-2014


06-08-2011

Zainteresowanie mianowaniem w służbie cywilnej jest nadal duże. Uzyskanie statusu mianowanego urzędnika służby cywilnej służy budowie profesjonalnego korpusu służby cywilnej.

REKLAMA

W trzech kolejnych latach liczba mianowań urzędników w służbie cywilnej wyniesie: w 2012 r. – 500 osób, w 2013 r. – 500 osób i w 2014 r. – 500 osób.

Korpus służby cywilnej tworzą pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych w:

  • Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
  • urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,
  • urzędach wojewódzkich oraz innych urzędach stanowiących aparat pomocniczy terenowych organów administracji rządowej podległych ministrom lub centralnym organom administracji rządowej,
  •  komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej,
  • Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych,
  • Biurze Nasiennictwa Leśnego,
  •  jednostkach budżetowych obsługujących państwowe fundusze celowe, których dysponentami są organy administracji rządowej.

Ponadto korpus służby cywilnej tworzą także powiatowi i graniczni lekarze weterynarii oraz ich zastępcy.

W służbie cywilnej może być zatrudniona osoba, która:

  • jest obywatelem polskim,
  • korzysta z pełni praw publicznych;
  • nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  • posiada kwalifikacje wymagane na dane stanowisko pracy;
  • cieszy się nieposzlakowaną opinią.

Postępowanie kwalifikacyjne

Zakres tematyczny postępowania kwalifikacyjnego, obejmuje:

   1. w części sprawdzianu sprawdzającej wiedzę — wybrane zagadnienia z prawa, administracji publicznej, finansów publicznych, polityki zagranicznej i organizacji międzynarodowych, organizacji i zarządzania oraz zagadnień społecznych i ekonomicznych;

   2. w części sprawdzianu sprawdzającej umiejętności — umiejętności rozwiązywania problemów oraz umiejętności analizy i wykorzystania informacji.

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej, upowszechnia informacje o postępowaniu kwalifikacyjnym.

Sprawdzian ma formę pisemną i składa się z odrębnych części, podczas których są sprawdzane wiedza i umiejętności. Część sprawdzianu sprawdzająca wiedzę  ma formę testu wyboru i składa się z 90 pytań. Za prawidłową odpowiedź na dane pytanie przyznaje się 1 punkt, za brak odpowiedzi albo za odpowiedź nieprawidłową  — 0 punktów. Część sprawdzianu sprawdzająca wiedzę trwa 90 minut.

Część  sprawdzianu sprawdzająca umiejętności ma formę testu psychologicznego lub zadań. Część ta jest oceniana w skali od 0 do 60 punktów i trwa odpowiednio do zastosowanego testu lub zadań, jednak nie krócej niż 60 minut i nie dłużej niż 120 minut.

Minimalne liczby punktów, wynoszą:

  • 30 punktów — z części sprawdzianu sprawdzającej wiedzę;
  • 20 punktów — z części sprawdzianu sprawdzającej umiejętności;
  • 90 punktów — z obu części sprawdzianu w sumie.

Wysokość opłaty za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego w danym roku, wynosi 35 % minimalnego wynagrodzenia za pracę przewidzianego w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

 

źródło: www.premier.gov.pl

 


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.