Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa


Kto może zostać ławnikiem?


29-08-2011

Ławnikami nie mogą być radni gminy, powiatu i województwa. Zgłaszanie kandydatów na ławników, oprócz prezesów sądów i obywateli, będzie przysługiwać również stowarzyszeniom oraz innym organizacjom społecznym i zawodowym. Takie zmiany wprowadza zmiana ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych, która została już podpisana przez prezydenta.

REKLAMA

Nowe przepisy podnoszą także liczbę obywateli uprawnionych do zgłaszania kandydata z 25 do 50. Kandydaci będą zgłaszani radom gmin do 30 czerwca ostatniego roku kadencji. Ławnicy orzekający  w sprawach z zakresu prawa pracy  będą musieli wykazywać się szczególną znajomością spraw pracowniczych.

Kandydat na ławnika musi dostarczyć następujące dokumenty:

  • informacja z Krajowego Rejestru Karnego,
  • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
  • aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (dotyczący stowarzyszenia, innej organizacji społecznej lub zawodowej dokonującej zgłoszenia)
  • oświadczenie kandydata, że nie toczy się przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe, co wypełni dotychczasową lukę w tym zakresie,
  • oświadczenie kandydata, że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, oraz że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona.

Akt został podpisany 26 maja 2011 r.

źródło: www.prezydent.pl


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.