Konsultacje społeczne w sprawie podpisów elektronicznych i identyfikacji elektronicznej
W celu zwiększenia poziomu zaufania konsumentów i przedsiębiorstw do transakcji internetowych Komisja Europejska zwróciła się do obywateli oraz innych zainteresowanych stron z pytaniem o to w jaki sposób podpisy elektroniczne, elektroniczna identyfikacja (eID) i uwierzytelnianie elektroniczne mogą przyczynić się do rozwoju europejskiego jednolitego rynku cyfrowego.
W chwili obecnej trudności z weryfikacją tożsamości i podpisów obywateli stanowią istotny czynnik hamujący rozwój unijnej gospodarki internetowej. Podpisy elektroniczne oraz identyfikacja elektroniczna (eID) i uwierzytelnianie elektroniczne mogą stanowić ważne narzędzie umożliwiające użytkownikom i usługodawcom korzystanie z bezpiecznych, wiarygodnych i łatwych w użyciu usług internetowych, przy czym jednak rozwiązania te będą skuteczne tylko wtedy, gdy będą funkcjonowały we wszystkich państwach członkowskich. Wyniki tych konsultacji zostaną wykorzystane przez Komisję w ramach przeglądu istniejącej dyrektywy w sprawie podpisów elektronicznych oraz w celu przygotowania planowanej inicjatywy na rzecz wzajemnego uznawania elektronicznej identyfikacji i elektronicznego uwierzytelniania.
Konsultacje internetowe potrwają do dnia 15 kwietnia 2011 r.
Niski poziomi zaufania, jaki wykazują konsumenci i przedsiębiorstwa w przypadku realizacji transakcji internetowych, stanowi jeden z czynników hamujących rozwój unijnej gospodarki internetowej. Możliwość korzystania z bezpiecznych, wiarygodnych i łatwych w użyciu usług internetowych ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia silnego i sprawnego europejskiego jednolitego rynku cyfrowego. W celu rozwiązania tych kwestii w europejskiej agendzie cyfrowej zapowiedziano przegląd dyrektywy w sprawie podpisów elektronicznych (1999/93/WE) oraz inicjatywę na rzecz zapewnienia wzajemnego uznawania elektronicznej identyfikacji i elektronicznego uwierzytelniania.
Do udziału w konsultacjach zaproszeni są wszyscy obywatele, których zachęca się do podzielenia się swoją opinią na temat tego, w jaki sposób identyfikacja elektroniczna, uwierzytelnianie elektroniczne oraz podpisy elektroniczne mogą przyczynić się do stworzenia europejskiego jednolitego rynku cyfrowego, jak również na temat ewentualnych środków umożliwiających stworzenie optymalnych warunków sprzyjających postępom w realizacji tego celu.
źródło: europa.eu