Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Koniec z nepotyzmem na uczelniach!


19-03-2011

Chcesz zostać po studiach nauczycielem akademickim? I planujesz pracować na kilku uniwersytetach? Niestety, może się to okazać o wiele trudniejsze niż Ci się wydaje.

REKLAMA

Projekt ustawy o zmianie ustawy prawo o szkolnictwie wyższym zakłada następujące zmiany w celu poprawy polityki kadrowej w uczelniach i instytucjach naukowych:

  • graniczona zostanie wieloetatowość – dodatkowy etat (a będzie ich maksymalnie dwa) będzie możliwy jedynie za zgodą rektora, przy jednoczesnym swobodnym kształtowaniu przez rektora wysokości pensum, w przypadku osób realizujących wysokiej jakości granty badawcze.
  • wprowadzona została zasada zatrudniania nauczycieli akademickich wyłącznie w drodze konkursów.
  • określony w statutach tryb konkursowy będzie obejmował również powoływanie do pełnienia funkcji – na okres kadencji – kierowników katedr, zakładów, laboratoriów i innych jednostek w publicznych uczelniach.
  • nowe rozwiązania wprowadzają również obowiązek oceny działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej nauczycieli akademickich, nie rzadziej niż co dwa lata, a profesorów mianowanych raz na cztery lata, przy wykorzystaniu opinii studentów i doktorantów jako jednego z kryteriów oceny. Otrzymanie negatywnej oceny będzie mogło stanowić podstawę do rozwiązania stosunku pracy osób zatrudnionych zarówno na podstawie mianowania jak też umowy o pracę, natomiast dwie kolejne negatywne oceny będą zobowiązywały do rozwiązania stosunku pracy. Przyjęcie tej częstotliwości ocen, w połączeniu z możliwością rozwiązywania stosunku pracy będzie efektywnym narzędziem poprawy jakości kadry naukowej.
  • wprowadzenie ustawowego zakazu podległości służbowej osób będących w relacjach pokrewieństwa lub powinowactwa, mogącej prowadzić do konfliktu interesów.
  • wprowadzono do ustawy przepis dotyczący wygaśnięcia stosunku pracy mianowanego nauczyciela akademickiego z końcem roku akademickiego, w którym osiągnął on wiek emerytalny, a w przypadku nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy profesora, zatrudnionego na stanowisku profesora nadzwyczajnego lub zwyczajnego w uczelni publicznej - z końcem roku akademickiego, w którym ukończył on siedemdziesiąty rok życia. Przepis ten wynika z konieczności racjonalizacji zatrudnienia w uczelniach i poprawy jego niekorzystnej struktury demograficznej oraz przyczyni się do stworzenia miejsc pracy dla młodych naukowców, którzy skorzystają z nowych możliwości jakie stwarza im ustawa w zakresie kariery naukowej. Jednocześnie pozostawiono rektorom możliwość zawierania umów o pracę z osobami, które utraciły status zatrudnienia napodstawie mianowania.

 

źródło: www.bip.nauka.gov.pl


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.