Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Komisja Europejska dofinansuje organizacje zajmujące się zwalczaniem przemocy


17-02-2011

Do 16 grudnia 2010 roku do Komisji Europejskiej organizacje zajmujące się zapobieganiem i zwalczaniem przemocy wobec kobiet, dzieci i młodzieży, wykorzystywaniem seksualnym oraz handlem ludźmi, mogą składać wnioski o dofinansowanie swoich działań na 2011 rok.

REKLAMA

Maksymalna kwota dofinansowania w ramach programu Daphne III, z którego pochodzą pieniądze, wynosi do 300 tys. euro dla organizacji. Łącznie na ten cel Komisja Europejska ma w roku 2010 do rozdysponowania 2,5 mln euro.

O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. organizacje non-profit, stowarzyszenia, fundacje, organizacje pozarządowe lub inne podmioty realizujące działania na rzecz walki z przemocą w rodzinie, wykorzystywaniem na tle seksualnym czy zapobiegające handlu ludźmi. O pieniądze ze środków unijnych mogą ubiegać się organizacje z całej Unii Europejskiej, prowadzące działalność na skalę europejską - w co najmniej 12 krajach członkowskich UE.

Organizacje mogą ubiegać się o uzyskanie jednego grantu i przeznaczyć unijne pieniądze na funkcjonowanie organizacji w przyszłym roku. Pieniądze mogą być przeznaczone m.in. na współfinansowanie kosztów administracyjnych, czy zakupu wyposażenia.

Termin składania dokumentów mija 16 grudnia 2010 roku, o godz. 12.00.  Wnioski o dotację, przygotowane w języku angielskim, niemieckim lub francuskim, należy przesyłać za pośrednictwem strony internetowej Komisji Europejskiej.

Za wdrożenie w Polsce programu „Zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i kobiet oraz ochrona ofiar i grup ryzyka - DAPHNE III na lata 2007 – 2013”, z którego pochodzą granty, odpowiada MSWiA. Procedura ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu jest prowadzona jedynie przez Komisję Europejską.

Do najważniejszych celów programu Daphne III należy m.in.:

  • walka z wszelkimi formami przemocy (fizycznej, seksualnej i psychicznej) wobec dzieci, młodzieży i kobiet (w tym m.in.: zapobieganie i zwalczanie wykorzystywania seksualnego, przemocy w rodzinie, przemocy w szkole);
  • zapewnienie wsparcia ofiarom przemocy i grupom ryzyka.

Program adresowany jest do dla wszystkich grup, które bezpośrednio lub pośrednio zajmują się zjawiskiem przemocy, a więc zarówno do ofiar przemocy i grup nią zagrożonych, jak i do pozostałych osób, jak m.in. kadra nauczycielska i edukacyjna, policja, straż graniczna, pracownicy socjalni, władze lokalne i krajowe, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, wspólnoty wyznaniowe itd.

Kto może uzyskać dotacje w ramach programu Daphne III?

Z dofinansowania w ramach programu Daphne III mogą skorzystać publiczne i prywatne podmioty (m.in. organizacje pozarządowe, władze lokalne, ośrodki naukowe i badawcze), które zajmują się:

  • zapobieganiem i zwalczaniem przemocy wobec dzieci, młodzieży i kobiet;
  • ochroną przed taką przemocą;
  • zapewnianiem wsparcia ofiarom;
  • realizacją działań celowych skierowanych na propagowanie braku akceptacji dla przemocy i/lub na zachęcaniu do zmiany postaw i zachowań wobec szczególnie narażonych grup i ofiar przemocy.

źródło: www.mswia.gov.pl


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.