Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Kodeks wyborczy?


20-02-2011

Projekt Kodeksu wyborczego uzyskał akceptację Komisji Nadzwyczajnej Sejmu RP.

REKLAMA

15 listopada 2010 roku Sejmowa Komisja Nadzwyczajna przyjęła projekt Kodeksu wyborczego. O uchwalenie tego aktu od wielu lat zabiegał m.in. Instytut Spraw Publicznych, którego eksperci brali udział w pracach Komisji.

W projekcie Kodeksu znalazły instytucje prawa wyborczego. Najważniejsze z nich będą dotyczyć:

  • wprowadzenia dwudniowego głosowania, które jest rozwiązaniem sprawdzonym. Podczas referendum akcesyjnego w 2003 roku, z dodatkowego dnia głosowania skorzystało ponad 5 milionów wyborców. Ponadto jest rozwiązaniem bezpiecznym, nie powoduje problemów organizacyjnych i nie jest równoznaczne z podwojeniem kosztów wyborów. Według szacunków PKW, wydłużenie głosowania do dwóch dni powinno zwiększyć koszty organizacji wyborów o ok. 40% . Dwudniowe głosowanie w podobnym stopniu ułatwiłoby wzięcie udziału w wyborach przedstawicielom wszystkich grup społecznych. Miejsce zamieszkania, wykształcenie, czy też wiek osób badanych nie wpływają znacząco na ich stosunek do dwudniowych wyborów.
  • ujednolicenia godzin otwarcia lokali wyborczych, czego już dokonano po wprowadzeniu zmiany w ustawie o wyborze Prezydenta
  • indywidualnych zawiadomień dla wyborców  - Dzięki temu rozwiązaniu każdy wyborca otrzyma przed wyborami pisemne zawiadomienie o wyborach z kompletną informacją: jak, kiedy i gdzie głosować. Zawiadomienia mają trafić do wyborców na 10 dni przed głosowaniem. Imienne zawiadomienia wzmocnią realizację konstytucyjnej zasady powszechności wyborów, mają służyć również jako swoiste „zaproszenie” do udziału w wyborach.
  • głosowania przez pełnomocnika dla wyborców niepełnosprawnych i powyżej 75 roku życia (projekt PKW).

Trwają jeszcze prace nad ważną propozycją ISP

  • głosowania korespondencyjnego dla Polaków przebywających za granicą

Nowe procedury obowiązywać mają w każdych wyborach w Polsce. To już kolejny pakiet rozwiązań przygotowanych przez Instytut Spraw Publicznych, który ma na celu likwidację instytucjonalnych barier uczestnictwa Polaków w wyborach. Wcześniej dzięki staraniom ISP udało się wprowadzić w życie m.in. procedurę głosowania przez pełnomocnika dla wyborców niepełnosprawnych i w zaawansowanym wieku w wyborach Prezydenta RP.

źródło: www.isp.org.pl

 

 


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.