Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Klauzule generalne


21-02-2013


W katalogu klauzul generalnych możemy znaleźć: zasady współżycia społecznego, dobre obyczaje, słuszność czy też dobrą wiarę jak również uczciwość obrotu.

Funkcje klauzul generalnych to:definiująca, uzupełniająca jak również korygująca.
Maja one istotne znaczenie jako konstrukcja prawna. Słusznie można nazwać ją „materią żywą” (S. Grzybowski),która służy uelastycznieniu „szty

REKLAMA

wnych ocen prawnych”, przepisów prawnych.

Klauzule odsyłają do norm, kryteriów i wartości pozaprawnych. Czy nie wpływa to na zbytnią swobodę ocen sędziowskich? Przecież nie ma tu wyraźnie postawionych granic. Jednak istotną rolę spełniają organy orzekające jak również doktryna.
Samo umieszczenie klauzul generalnych w przepisach dość ogólnych rzutuje na szeroki zakres ich stosowania.
Można zatem stwierdzić, iż klauzula generalna zrzuca poniekąd odpowiedzialność (z prawodawcy) za treść prawa.

By klauzula była „żywa” czyli faktycznie wykorzystywana w praktyce - interpretacja doktryny i organów orzekających, które w sposób prawidłowy, elastyczny będą umiały dostosować normy prawa do życia społecznego – ma tu kluczowe znaczenie. " Inaczej prawo stałoby się martwą literą." (M. Safian)

Pytanie:
Czy klauzulę generalna traktować jako przepis czy jako niedookreślony zwrot języka prawnego?
Gdzie i czy w ogóle postawić granicę stosowania klauzul generalnych?

Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.