Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

KE podkreśla zobowiązanie do stosowania zasady otwartego Internetu


22-07-2011

W przyjętym 19 kwietnia br. sprawozdaniu na temat otwartego Internetu i neutralności sieci, Komisja Europejska podkreśliła, że obywatele i przedsiębiorcy muszą mieć możliwość łatwego dostępu do otwartego i neutralnego Internetu.

REKLAMA

Celem Komisji jest dopilnowanie, aby nowe przepisy w dziedzinie telekomunikacji, które mają wejść w życie 25 maja br.,  dotyczące przejrzystości, jakości usług i możliwości zmiany operatora, były stosowane w sposób zapewniający poszanowanie zasady otwartego i neutralnego Internetu. Komisja zwróciła uwagę m.in. na ograniczenia w zakresie legalnych usług i aplikacji oraz na to, czy połączenia szerokopasmowe, z których korzystają unijni obywatele i przedsiębiorcy, są tak szybkie, jak wynika z umów zawartymi z  dostawcami usług internetowych.

Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) został poproszony przez Komisję o przeprowadzenie szczegółowego badania dotyczącego kwestii kluczowych dla zapewnienia otwartego i neutralnego Internetu. Są to m.in. przeszkody w zmianie operatora, blokowanie lub ograniczanie ruchu internetowego (np. usług telefonii internetowej), przejrzystość i jakość usług. Pod koniec roku Komisja opublikuje informacje uzyskane w wyniku badania przeprowadzonego przez BEREC, z uwzględnieniem wszelkich przypadków blokowania lub ograniczania niektórych rodzajów ruchu. Jeżeli badania BEREC wskażą, że istnieją nierozwiązane problemy w tym zakresie, to Komisja rozważy podjęcie bardziej zdecydowanych kroków.

W sprawozdaniu jest mowa o prawie konsumentów do świadomego wyboru dostawcy Internetu na podstawie stosownych informacji o ewentualnych ograniczeniach dostępu do konkretnych usług, rzeczywistych szybkościach połączeń i ewentualnych ograniczeniach tych szybkości. Zgodnie z nowymi przepisami dyrektyw telekomunikacyjnych, które wejdą w życie 25 maja br., dostawcy usług telekomunikacyjnych będą mieli obowiązek poinformowania konsumentów, przed podpisaniem umowy, o dokładnym charakterze usługi będącej przedmiotem umowy, z uwzględnieniem technik zarządzania ruchem i ich wpływu na jakość usług oraz wszelkich innych ograniczeń. Podkreślono również fakt, że łatwa zmiana operatora przez konsumentów jest bardzo ważna. W tym zakresie pomocne powinny być przepisy w dziedzinie telekomunikacji dotyczące przeniesienia numeru, zgodnie z którymi konsumenci mają możliwość zmiany operatora w ciągu jednego dnia roboczego i zachowania swojego numeru.
 
Zarządzania ruchem jest niezbędne dla zapewnienia jego płynności w Internecie, szczególnie w momentach obciążenia sieci, a tym samym dla zagwarantowania stałej dobrej jakości usług. Panuje powszechna zgoda co do tego, że operatorzy powinni mieć możliwość określania własnych modeli biznesowych i ustaleń komercyjnych. Jednakże istnieją obawy ewentualnych nadużyć zarządzania ruchem, np. w celu preferencyjnego traktowania jednej usługi.

Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.