Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Jestem fair” – przeciw chuligaństwu na stadionach


27-04-2011

Od lutego rusza program „Jestem fair”, dotyczący promocji zasad fair play na boisku, stadionie i w życiu. W ramach programu od marca do września 2011 r. w 55 szkołach gimnazjalnych w Łodzi będą prowadzone zajęcia edukacyjne i wychowawcze wśród uczniów klas pierwszych.

REKLAMA

Program „Jestem fair” będzie w tym roku nadal kontynuowany przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Łodzi we wszystkich gimnazjach na terenie miasta. Program ruszy od lutego 2011 r. i potrwa do końca września br. W II połowie lutego br. odbędzie się konferencja dla wychowawców i nauczycieli wychowania fizycznego, rozpoczynająca tegoroczną edycję programu. Zajęcia będą prowadzone od marca br. w 55 szkołach gimnazjalnych w Łodzi, wśród uczniów klas pierwszych. Podczas lekcji prowadzone będą warsztaty edukacyjne oraz spotkania z policjantami, w trakcie których będą poruszane tematy tolerancji i poszanowania wobec innych kultur, religii i rasy oraz kulturalnego dopingu w sporcie z szacunkiem dla drugiej drużyny. Policjanci będą uświadamiali młodzież o bezsensowności zachowań wulgarnych i chuligańskich między grupami fanów różnych klubów piłkarskich. Będą także starali się zniechęcić do naśladowania „chuligańskich idoli”. Młodzież spotka się także z piłkarzami ŁKS i Widzewa na wybranym stadionie. Podczas prowadzonych zajęć odbędą się turnieje piłki nożnej oraz konkursy na najlepszy doping sportowy, zgodny z zasadami fair play. Promocja wartości fair play jest szansą na poprawę zachowań na boisku, stadionie, w szkole i na co dzień.

Prowadzone są także rozmowy z miastami partnerskimi: Chemnitz (Niemcy) i Manchester (Wielka Brytania), aby podczas tegorocznych wakacji w ramach programu „Jestem fair” odbył się międzynarodowy turniej z udziałem młodzieży polskiej, niemieckiej i angielskiej.

Projekt „Jestem fair” zainicjował dwa lata temu Uniwersytet Łódzki, do którego dołączyły: Urząd Miasta Łodzi, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Pierwsze porozumienie o współpracy pomiędzy MSWiA a Uniwersytetem Łódzkim zostało podpisane 6 października 2009 roku. Na mocy porozumienia w ubiegłym roku został przeprowadzony program pilotażowy w 4 łódzkich szkołach ponadpodstawowych, sąsiadujących ze stadionami ŁKS-u i Widzewa. Studenci Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadzili warsztaty wśród uczniów klas szóstych dotyczące znaczenia i zrozumienia idei fair play na boisku, w życiu i na stadionie. Zajęcia odbywały się w ramach godziny wychowawczej oraz lekcji wychowania fizycznego, podczas których zorganizowano m.in. mecz futbolowy i konkurs na najlepszy kulturalny doping drużyny. Zrealizowano także badania dotyczące świadomości tolerancji i zasad fair play w sporcie wśród uczniów. Dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży cieszyło się spotkanie z piłkarzami ŁKS Łódź i Widzew Łódź. Ministerstwo Sportu i Turystyki zorganizowało warsztaty „Aktywny Kibic+”. Natomiast łódzcy policjanci z komendy miejskiej rozmawiali z uczniami o bezpieczeństwie podczas imprez sportowych, a szczególnie podczas meczów piłkarskich. Program pilotażowy zakończył się w 2010 roku ogólnopolską konferencją naukową.

W akcję zaangażowały się także Polski Komitet Olimpijski, Komenda Miejska Policji w Łodzi, Straż Miejska w Łodzi, Stowarzyszenie „Nigdy więcej”, Stowarzyszenie „Czerwona Kartka Rasizmowi”, Centrum Zajęć Pozalekcyjnych nr 1 w Łodzi, TVP Łódź, TV TOYA, portal internetowy „Dzieci w Łodzi”.

źródło: www.mswia.gov.pl


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.