Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Jak zdobyć certyfikat księgowy bez egzaminu?


01-09-2011

Osoby spełniające ustawowe warunki mogą otrzymać certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez egzaminu. Sprawdź o jakich warunkach mowa.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2009 r. o przyznanie certyfikatu Ministra Finansów ubiegać się mogą osoby, które spełniają jeden z poniższych warunków:

  • posiadają 3-letnią praktykę w księgowości oraz wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość lub innej, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,
  • posiadają 3-letnią praktykę w księgowości oraz wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne na kierunku innym niż rachunkowość oraz ukończyły studia podyplomowe z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,
  • posiadają 2-letnią praktykę w księgowości i wykształcenie co najmniej średnie oraz złożą z wynikiem pozytywnym egzamin na certyfikat księgowy.

Osoby, które spełniają jeden z pierwszych dwóch warunków mogą ubiegać się o certyfikat księgowy bez egzaminu. Wówczas Minister Finansów wydaje certyfikat księgowy na wniosek osoby zainteresowanej.

Ponadto osoba taka musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych i nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi oraz za przestępstwo skarbowe.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, za praktykę w księgowości, uważa się wykonywanie - na podstawie stosunku pracy w wymiarze czasu pracy nie mniejszym niż 1/2 etatu, odpłatnej umowy cywilnoprawnej zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej - następujących czynności:

  • prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym, lub
  • wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego, lub
  • sporządzanie sprawozdań finansowych, lub
  • badanie sprawozdań finansowych pod nadzorem biegłego rewidenta.

źródło: ArsLege


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.