Jak UE chce walczyć z korupcją?
Czterech na pięciu obywateli UE twierdzi, że korupcja jest jednym z większych problemów w ich kraju. Pytani podkreślają przy tym, że potrzeba większej woli politycznej do walki z tym przestępstwem oraz z jego gospodarczymi, społecznymi i politycznymi konsekwencjami.
Łapówki, prowizje i nielegalne płatności ze strony pojedynczych osób, przedsiębiorstw i organizacji przestępczych naruszają demokrację, nie pozwalają prawidłowo funkcjonować gospodarce i krzywdzą uczciwych.
Równowartość korupcji szacuje się na ok. 120 mld euro rocznie, co odpowiada mniej więcej 1 proc. PKB Unii.
We wszystkich krajach UE obowiązuje prawodawstwo antykorupcyjne, ale nie zawsze jest ono konsekwentnie wprowadzane w życie. Aby skumulować działania, europejskie rządy udzieliły Komisji mandatu politycznego do opracowania wspólnych założeń antykorupcyjnych.
Pierwszym krokiem miałaby być ocena - publikowana od roku 2013 co dwa lata - pokazująca, jak kraje UE radzą sobie z zapobieganiem korupcji i jej ograniczaniem. Ocena ta uzupełniałaby oceny już publikowane przez organy międzynarodowe.
Proponuje się także, by:
- zweryfikować przepisy UE, by ułatwiały konfiskatę aktywów pochodzących z przestępstwa i umożliwiały sądom krajowym egzekwowanie nakazów konfiskaty w całej Unii
- zmienić przepisy o zamówieniach publicznych, standardach rachunkowości i ustawowych kontrolach w unijnych firmach
- ulepszyć dochodzenia w sprawach finansowych i pomóc rządom gromadzić dokładniejsze dane statystyczne o takich przestępstwach
- zintensyfikować współpracę sądową i policyjną oraz udoskonalić szkolenia dla urzędników odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa
- opracować lepszą strategię walki z defraudacją środków unijnych
- wprowadzić surowsze wymogi anykorupcyjne wobec krajów zainteresowanych przystąpieniem do UE
- uzależnić pomoc i dotacje dla innych krajów od spełnienia ściślejszych kryteriów antykorupcyjnych
- bliżej współpracować z agencjami UE, takimi jak Europol i Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).
Jak wynika z najnowszego raportu English, niektóre kraje jeszcze nie wprowadziły w życie przepisów UE uznających aktywne i bierne łapownictwo ze strony prywatnych firm za przestępstwo.
Komisja apeluje do tych krajów, by z tym nie zwlekały. Zachęca także kraje UE, które jeszcze tego nie zrobiły, do ratyfikacji i wdrożenia anykorupcyjnych porozumień Rady Europy, ONZ oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
UE chce przystąpić do GRECO, anykorupcyjnej grupy powołanej przez Radę Europy. Do grupy tej należą już wszystkie państwa członkowskie.
źródło: ec.europa.eu