Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

I etap konkursu na aplikację ogólną już za nami!


08-01-2014

W dniu 8 października 2013 roku w Warszawie po raz piąty rozpoczął się egzamin konkursowy na aplikację ogólną. Do walki o 180 miejsc na aplikację organizowaną przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w tym roku podeszło 1521 osób. Podczas I etapu kandydaci do aplikacji musieli rozwiązać test składający się ze 150 pytań z różnych dziedzin prawa.

REKLAMA

 

360 osób z najlepszym wynikiem (aby zdać test należy zdobyć 120 punktów) weźmie udział 29 października 2013 roku w II etapie konkursu. Wówczas kandydaci będą mieli do rozwiązania trzy kazusy: z prawa prywatnego, publicznego i karnego.

 

Kto podchodził do egzaminu?

Wstępne badania statystyczne wskazują, że kandydaci z I etapu konkursu są absolwentami 28 uczelni. Poniżej przedstawiamy uczelnie, z których najwięcej osób przystąpiło do konkursu.

 liczba_abolwentw

Z danych wynika, że ponad 90% kandydatów urodziło się w latach 80-tych.

Najmłodszy kandydat

do aplikacji ogólnej

urodził się w 1990 roku,

zaś najstarszy w 1965 roku.

przekrj_wiekowy

Jak przebiega aplikacja ogólna?

180 osób, które dostaną się w tym roku na aplikację ogólną rozpoczną szkolenie 27 stycznia 2014 roku. Aplikacja trwa 12 miesięcy. W tym czasie aplikanci muszą być obecni na 11 pięciodniowych zjazdach szkoleniowych w Krakowie. Zajęcia odbywać się będą w kilkunastoosobowych grupach i będą mieć charakter praktyczny. Poza zjazdami aplikanci będą uczestniczyć w indywidualnych praktykach w sądach i prokuraturach położonych bliżej miejsca ich zamieszkania. W trakcie tego roku aplikanci muszą zaliczyć 9 sprawdzianów, od wyniku których zależy ich dalszy udział w aplikacjach specjalistycznych.

 

Ukończenie aplikacji ogólnej daje uprawnienie do wykonywania zawodu:

  • Referendarza sądowego,
  • Asystenta sędziego
  • Asystenta prokuratorskiego,
  • oraz umożliwia odbycie aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej.

 

Każdy aplikant otrzyma stypendium!

Szkolenie na aplikacji ogólnej jest bezpłatne i w tym czasie aplikanci nie mogą podejmować się zatrudnienia. Aplikanci otrzymują od Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury miesięczne stypendium w wysokości 3300zł na swoje utrzymanie (po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne na rachunek aplikanta wpływa 2711 zł).

 

Źródło: www.kssip.gov.pl

 

 


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.