Fuzje pod kontrolą
Wzrost świadomości wszystkich uczestników rynku na temat kontroli koncentracji – to jeden z priorytetów UOKiK wynikający z przyjętej właśnie przez rząd Polityki konkurencji na lata 2011-2013. W realizację tego zadania wpisuje się kampania informacyjna skierowana do przedsiębiorców.
Zgodnie z przepisami prawa transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Znaczenie kontroli koncentracji zostało podkreślone w Polityce konkurencji na lata 2011-2013 — rządowej strategii rozwoju konkurencji w najbliższych latach, przygotowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nadzór nad największymi transakcjami nabiera bowiem coraz większej wagi w trosce o prawidłową strukturę rynku. Po pierwsze — rośnie liczba koncentracji rozpatrywanych przez Urząd. O ile w 2009 roku UOKiK wydał 101 rozstrzygnięć, to rok później było ich już 149. Natomiast od początku 2011 roku wydanych zostało już ponad 50 decyzji. Po drugie, w ciągu ponad 20 lat istnienia gospodarki wolnorynkowej doszło do znacznej konsolidacji na wielu rynkach, co powoduje, że kolejne fuzje i przejęcia mogą doprowadzić do ograniczenia konkurencji. W efekcie coraz więcej decyzji UOKiK może kończyć się zakazem koncentracji lub zgodą warunkową. W tym roku organ antymonopolowy nie zgodził się na dwie transakcje — pomiędzy spółkami PGE i Energa oraz Merlin i NFI Empik.
Niestety rosnąca ilość rozpatrywanych przez Urząd spraw nie idzie w parze ze znajomością przepisów dotyczących kontroli koncentracji wśród przedsiębiorców. Większość wniosków zgłaszanych do UOKiK zawiera błędy formalne. Najczęściej w sposób zbyt ogólny określane są rynki właściwe, na których działają uczestnicy transakcji, brak jest dokumentów przetłumaczonych na język polski, a także wskazania, które dane mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorcy czy uznawane są za nią również ogólnie dostępne informacje (np. przedmiot działania czy siedziba). Jeśli zgłoszenie nie zawiera wymaganych informacji, jest ono zwracane przedsiębiorcy. W 2010 roku miało to miejsce w 27 przypadkach.
Edukacji podmiotów gospodarczych służyć ma zainicjowana kampania edukacyjno-informacyjna UOKiK.
Etapem kampanii promującej tematykę kontroli koncentracji będzie cykl dziesięciu audycji radiowych i telewizyjnych. Można będzie ich wysłuchać w środy o 8.40 na antenie Programu I Polskiego Radia oraz obejrzeć we wtorki o 19.10 w programie Twoje Prawo na antenie TV Biznes. Jednocześnie na stronie internetowej Urzędu zostały uruchomione specjalne zakładki: dotyczące badań rynku i kontroli koncentracji, w których można znaleźć m.in. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące formalnych i merytorycznych zagadnień związanych z kontrolą koncentracji oraz zapisy ww. programów.
źródło: uokik.gov.pl