Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Europejska pomoc dla Japonii


17-06-2011

UE szybko reaguje na wołanie o pomoc ze strony Japonii, która od 11 marca zmaga się ze skutkami trzęsienia ziemi i tsunami, w tym z poważnymi awariami w niektórych elektrowniach atomowych.

REKLAMA

15 marca Japonia zwróciła się do UE o pomoc w powstrzymaniu rozwijającego się kryzysu humanitarnego. Po trzęsieniu ziemi i tsunami, które spustoszyły północno-wschodnie wybrzeże kraju, setki tysięcy ludzi pilnie potrzebują opieki medycznej, schronienia i żywności.

UE uruchomiła swój system reagowania w sytuacjach kryzysowych English , który pomaga 27 państwom członkowskim koordynować pomoc w przypadku katastrof krajowych i międzynarodowych.

Na prośbę Japonii o dostarczenie m.in. kocy, materacy, butelek na wodę, zbiorników i urządzeń oczyszczających kilka krajów natychmiast zaoferowało swoją pomoc.

Dodatkowo UE udzieli pomocy, która obejmuje:

  • uruchomienie systemu wymiany informacji online dla obywateli UE, których dotknęło trzęsienie ziemi
  • powołanie 10-osobowego zespołu ekspertów, którzy pojadą do Japonii koordynować pomoc UE przy wsparciu specjalistów w dziedzinie radiologii, technologii nuklearnych i innych dziedzin techniki
  • wysłanie ekspertów ds. pomocy humanitarnej, którzy dołączą do zespołu ONZ i oficera łącznikowego, aby koordynować komunikację z japońskim rządem.

Sytuacja w uszkodzonych elektrowniach jądrowych jest uważnie monitorowana. O jej rozwoju Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej na bieżąco informuje Komisję Europejską.

Komisja zorganizowała też spotkanie z przedstawicielami organów ds. bezpieczeństwa jądrowego z 27 krajów UE oraz z osobami odpowiedzialnymi za budowę elektrowni jądrowych w Europie i zarządzanie nimi. Celem spotkania była ocena stanu gotowości UE na wypadek podobnych zdarzeń.

Poza tym Komisja zamierza koordynować przebieg tzw. stress testów, czyli testów wytrzymałości we wszystkich elektrowniach jądrowych UE, by zbadać ich stan bezpieczeństwa. UE zwróci się do sąsiadujących z nią krajów o zobowiązanie się do wykonania podobnych testów.

UE jest w stałym kontakcie z władzami Japonii w celu ustalenia ewentualnej dalszej pomocy.

źródło: ec.europa.eu


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.