Eliminacja z rynku wyrobów niebezpiecznych lub niezgodnych z unijnym prawem
30 listopada 2010 r. Rada Ministrów przyjęła ustawę o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności. Zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki rozwiązania służą eliminowaniu z rynku wyrobów niebezpiecznych lub niezgodnych z unijnym prawem oraz zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników i konsumentów wyrobów przemysłowych.
Znowelizowana ustawy usprawni funkcjonowanie systemu oceny zgodności wyrobów przemysłowych oraz podniesie poziom kontroli wyrobów wprowadzonych do obrotu i importowanych z krajów trzecich. Nowe regulacje poprawią również bezpieczeństwo konsumentów oraz standardy ochrony środowiska.
Nowela dotyczy ustaw: o ogólnym bezpieczeństwie produktów, o wyrobach budowlanych, o wyrobach medycznych, prawo telekomunikacyjne, w celu zapewnienia systemowej spójności regulacji.
Wprowadzane zmiany pozwolą bardziej skutecznie nadzorować rynek i wycofać z niego wyroby niebezpieczne. Ustawa wpłynie także dodatnio na warunki uczciwej konkurencji. Nowe przepisy wzmocnią pozycję wytwórców i dostawców wyrobów bezpiecznych i spełniających wymagania UE.
Przepisy ustawy o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności oraz niektórych innych ustaw zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wyjątek stanowią zmieniane regulacje dotyczące kontroli na granicach zewnętrznych wyrobów importowanych do UE. Wejdą one w życie po 6 miesiącach od daty publikacji.
Celem nowelizacji ustawy o systemie oceny zgodności jest pełne dostosowanie prawa krajowego do obowiązujących od dnia 1 stycznia 2010 r. przepisów unijnego rozporządzenia (WE) nr 765/2008. Zawarte w rozporządzeniu wytyczne określają wymagania w zakresie akredytacji i nadzoru rynku. Nowelizacja stanowi również realizację wniosku NIK z 2008 r. w związku z przeprowadzoną kontrolą działalności Polskiego Centrum Akredytacji (PCA) w latach 2005-2007.
źródło: www.mg.gov.pl