Egzaminy prawnicze a informatyzacja cz. I
Wśród niektórych, zdawanie egzaminu prawniczego za pomocą komputera było okazją do zaaplikowania sobie całkiem niezłej dawki stresu. Dlaczego? Zapraszam do lektury.
Chodzi o przypadek jednej z osób zdających egzamin adwokaci. Forma „komputerowa” zdawania tego egzaminu została wybrana przez wzgląd na charakter pisma, które mówiąc najkrócej było nieczytelne. Laptop przygotowany był zgodnie ze wskazówkami podanymi na MS.
Wymagania, które musi spełnić sprzęt by można było z jego użyciem zdać egzamin adwokacki, radcowski lub notarialny to:
(...)
7. konto użytkownika o prawach administratora lokalnego do komputera (...)
8. odinstalowany program antywirusowy;
(...)
12. wyłączone aktualizacje automatyczne
Jak opisuje zdająca: Odpaliłam również na nim wersję Demo. W drugi dzień egzaminu, tj. podczas rozwiązywania zadania z prawa karnego, nie udało mi się otworzyć programu z pendrive'a. Informatyk poinformował mnie, iż nie mam wgranej wersji .NET Framework 3.5 SP1, tylko 4.0.
Jeden z informatyków zadeklarował się, że mi ww. program wgra, tylko żebym w dniu następnym przyszła na egzamin z cywilnego wcześniej. Tak też zrobiłam. Mój komputer w ogóle nie chciał zadziałać - nie łączył się ze stroną internetową Microsoftu, nie mogłam więc pobrać programu .NET Framework 3.5 SP1 - coś go blokowało (zapewne wirus, bo był odinstalowany program antywirusowy i inne zabezpieczenia). Podkreślam, że w laptopie miałam i mam legalne oprogramowanie. (...) Mój laptop po tym egzaminie nie nadaje się do niczego, znajomy zrobił w dniu 30 sierpnia skan problemów i wysłał na stronę internetową w celu diagnozy (...) Z diagnozy, która widnieje na stronie internetowej wynika, że złapałam robaka Koobface.
Czy można stwierdzić, iż wymagania techniczne osób zdających egzaminy prawnicze przy użyciu komputera okazują się nieco absurdalne?
Czy w tym przypadku MS nie idzie po najmniejszej linii oporu? W końcu opłaty za egzamin i za wpis na listę adwokatów/radców prawnych do najmniejszych nie należą w związku z tym, egzamin zorganizowany powinien być w odpowiednich warunkach. Mam na myśli zorganizowanie stanowisk z zainstalowanymi i przetestowanymi oprogramowaniami oraz SIPem. c.d.-> Egzaminy prawnicze a informatyzacja cz.II