Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

E-usługi wspierające firmy


05-05-2022

Podstawa: profil zaufany

Jeśli chcemy korzystać z dobrodziejstw e-administracji, potrzebny jest nam profil zaufany. Jak poinformowała niedawno Kancelaria Premiera Rady Ministrów (KPRM), korzysta z niego już ponad 14 milionów Polaków. W 2021 r. każdego dnia zakładało go średnio 12 tys. osób. Dzięki profilowi zaufanemu osoby prowadzące biznes mogą załatwiać swoje sprawy urzędowe on-line. W czym pomocny jest profil zaufany i jak można go założyć?

REKLAMA

Profil zaufany jest potwierdzeniem naszej tożsamości w kontaktach z administracją. To klucz otwierający drzwi do e-usług, czyli zbiór danych o nas przypisany do numeru PESEL. Dzięki temu rozwiązaniu wiele spraw urzędowych można załatwić dowolnego dnia, o dowolnej godzinie i w dowolnym miejscu, co oznacza znaczną wygodę i oszczędność. Jego założenie jest bezpłatne. Najłatwiej można to zrobić przez bankowość elektroniczną, ponieważ informacje w banku są już uwierzytelnione. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz wypełnić internetowy wniosek, a potem potwierdzić swoją tożsamość w jednym z 1,5 tys. punktów na terenie kraju lub podczas rozmowy video z urzędnikiem. Nie wszyscy wiedzą o tym, że profil zaufany jest ważny przez trzy lata. Co istotne, w dowolnym momencie można przedłużyć termin jego ważności.

Wszystkie dostępne e-usługi, które można załatwić dzięki profilowi zaufanemu, użytkownicy internetu znajdą na portalu Gov.pl. Korzystanie z większości z nich jest proste - zostały one zaprojektowane tak, aby obsługa była intuicyjna. Usługi są dostępne dla każdego. Zagadnienia zostały podzielone na sekcje tematyczne, dzięki czemu użytkownik może łatwo znaleźć interesujące go kategorie spraw.

Więcej e-możliwości:
Polscy przedsiębiorcy mogą już korzystać z ponad 300 e-usług. Kolejne mają być rozwijane dzięki pieniądzom z nowej unijnej perspektywy finansowej.
 

Coraz popularniejszy e-PIT

Bardzo chętnie korzystamy z elektronicznej możliwości rozliczenia się z urzędem skarbowym. Jak wskazują dane z Krajowej Administracji Skarbowej, w 2020 r. aż 19,6 mln deklaracji podatkowych zostało złożonych elektronicznie, a liczba oświadczeń wysłanych tą drogą w ciągu roku wzrosła o 1 mln. Rozliczenie najszybciej i najwygodniej zrealizujemy online dzięki jednej z najpopularniejszych e-usług administracji – Twój e-PIT. Jest ona dostępna w e-Urzędzie Skarbowym, który dla całej Polski ma taki sam adres: Podatki.gov.pl. Najczęściej wypełniane zeznania roczne w usłudze Twój e-PIT to PIT-37 i PIT-38. Na stronie dostępne jest również oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego czyli PIT-OP. Przypomnienie: na złożenie lub zaakceptowanie swojego e-PIT masz czas do 2 maja.

Serwis Biznes.gov.pl

W czasie pandemii znacznie zwiększyło się zapotrzebowanie na usługi online dla przedsiębiorców. Mogą oni korzystać z serwisu dla firm Biznes.gov.pl. Znajdą na nim informacje, jak założyć i prowadzić firmę oraz załatwić niezbędne formalności online. Serwis jest źródłem wielu użytecznych informacji dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą lub planują ją rozpocząć.

Na Biznes.gov.pl dostępnych jest ponad 300 usług online, a ich liczba będzie stale rosła, ponieważ digitalizowane są kolejne bazy danych.

W serwisie tym można np. założyć Konto Przedsiębiorcy, które daje możliwość zrealizowania spraw dotyczących prowadzenia biznesu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, urzędach centralnych, skarbowych, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz urzędach miast i gmin.

W ubiegłym roku Biznes.gov.pl odnotował 12,79 mln odsłon. Wynik za pierwszy kwartał tego roku to 4,4 mln odsłon.

 

Biała lista podatników VAT

W serwisie Biznes.gov.pl na szczególna uwagę zasługuje dostęp do dużej liczby danych dających możliwość weryfikacji potencjalnych kontrahentów. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się służące temu narzędzie – biała lista podatników VAT. Jest to wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Zastąpił on dotychczas funkcjonujące listy podatników VAT: zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Biała lista ułatwi sprawdzenie, czy twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT, dlaczego odmówiono mu rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT. Tu potwierdzisz też numer rachunku bankowego, na jaki powinieneś zapłacić swojemu kontrahentowi.

Aby dane twojej firmy znalazły się na liście, nie musisz wykonywać żadnych czynności. Wszelkie potrzebne informacje szef KAS pobierze z dostępnych rejestrów publicznych. Jak przeszukiwać białą listę podatników VAT? Dane zamieszczone w wykazie można znajdować według NIP, REGON, numeru rachunku bankowego lub nazwy firmy. Jeśli wpiszesz tylko fragment tej nazwy, system pokaże pasujące wyniki, spośród których wybierzesz właściwą firmę. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zarejestrowanych w CEIDG, w polu „nazwa podmiotu” wystarczy podać imię i nazwisko przedsiębiorcy.

Cyfrowy portfel

Posiadanie profilu zaufanego umożliwia zalogowanie się do aplikacji mObywatel. Pełni ona rolę cyfrowego portfela na dokumenty. Co ważne, jest bezpłatna i bezpieczna. W aplikacji mObywatel możesz gromadzić cyfrowe odpowiedniki ważnych dokumentów pochodzących z państwowych rejestrów. Dzięki profilowi zaufanemu ich przechowywanie jest bezpieczne. W aplikacji mObywatel można znaleźć m.in. mPrawo Jazdy (cyfrowe odwzorowanie uprawnień do prowadzenia pojazdów), mPojazd (odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu), eRecepty oraz Unijny Certyfikat COVID.

Rejestr Danych Kontaktowych

Nie chcesz przegapić ważnych terminów? Sposobem na to jest dołączenie do Rejestru Danych Kontaktowych (RDK). Jeśli się w nim znajdziesz, urząd przypomni ci o terminowych sprawach. RDK jest rodzajem bazy, w której możesz zostawić aktualne dane kontaktowe takie jak numer telefonu czy adres mailowy. Rejestr ma na celu głównie usprawnienie komunikacji na linii urząd – obywatel. Jeśli zostawisz swoje dane, urzędnicy w ważnych dla ciebie sprawach zamiast wysyłać pismo zadzwonią, wyślą SMS lub mejla. W ten sposób mogą poinformować cię np. o przysługujących świadczeniach, zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego samochodu lub o dokumentach gotowych do odbioru. Usługa jest bezpłatna. Swoje dane w RDK możesz w każdej chwili zmienić lub usunąć.

 

Otwarte dane

Przedsiębiorcy mogą korzystać z projektu Otwarte dane, w ramach którego na stronie Dane.gov.pl udostępnione są zdigitalizowane informacje z różnych instytucji publicznych. Można korzystać z nich bezpłatnie, również w celach biznesowych. Wiele firm na bazie tych danych tworzy ciekawe aplikacje.

Portal jest źródłem wiarygodnych, na bieżąco aktualizowanych informacji. W jednym miejscu można znaleźć dane od ponad 180 dostawców, m.in. administracji publicznej oraz podmiotów prywatnych. Portal został stworzony m.in. dla przedsiębiorców, którzy tworzą innowacyjne produkty i usługi oparte na danych oraz organizacji pozarządowych wykorzystujących publiczne informacje w codziennej pracy. Jest przeznaczony także dla naukowców prowadzących badania oraz osób przygotowujących raporty i analizy. Co istotne, do korzystania z portalu nie jest wymagana rejestracja. Jednak jeśli użytkownik założy konto, uzyskuje dostęp do dodatkowych funkcjonalności, m.in. może tworzyć własne zestawienia danych i wygodnie śledzić ich aktualizację.

Zbiory danych i API

Kategoria portalu Dane.gov.pl, która może szczególnie interesować przedsiębiorców, to Gospodarka i finanse. Znajduje się tu 290 zbiorów danych. Zainteresowani mogą poznać m.in. sprawozdania budżetowe jednostek samorządu terytorialnego, informacje o pomocy publicznej i kryzysowej, wskaźniki cen towarów i usług czy bazę potencjalnych projektów, które można zrealizować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Inną ciekawą z puntu widzenia biznesu kategorią jest Rząd i sektor publiczny (ponad 500 zbiorów danych). Można tu znaleźć m.in. listy znaków towarowych, wzorów użytkowych, wynalazków oraz wiele informacji o służbie cywilnej.

Jeśli szukasz pomysłu na biznes zasilany przez dane, na portalu znajdziesz wysokiej jakości składniki do stworzenia programu lub aplikacji. Tu możesz korzystać do woli z API (Application Programming Interface – czyli interfejs programistyczny aplikacji) oraz innych danych udostępnianych przez urzędy. API to zbiór technicznych funkcji, które umożliwiają połączenie i wzajemną wymianę danych lub metadanych między programami komputerowymi lub systemami teleinformatycznymi. W przypadku przedsiębiorców szczególnie cenne są udostępnianie przez API dane dynamiczne, a więc np. informacje środowiskowe, o ruchu, rozkłady jazdy, dane satelitarne, meteorologiczne lub wygenerowane przez czujniki. API pozwala na tworzenie innowacyjnych produktów, które mogą stać się sposobem na dochodowy biznes. Na portalu dostępnych jest aż 24 tys. danych. Co istotne, z 424 baz API można dowolnie wykorzystywać w biznesie. Dane są stale aktualizowane, a ich liczba wciąż rośnie.

Portal powstał dzięki współfinansowaniu funduszy europejskich w ramach programu Polska Cyfrowa.

E-faktury

Od stycznia polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z e-faktur. To jedna z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży obok faktur papierowych i już działających w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. System daje przedsiębiorcom wiele korzyści: wybierający e-fakturę szybciej otrzymują zwrot VAT, obrót tymi dokumentami jest bezpieczniejszy, a wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur – dużo łatwiejsze. Podatnik ma także mniej obowiązków – nie musi przechowywać faktur wystawionych w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), ponieważ robi to za niego administracja. Kolejna korzyść to mniej danych do przesłania – przedsiębiorca wystawiający faktury w nowym systemie nie ma obowiązku dostarczania na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Informacje te są dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a zatem ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia

Polska jest czwartym krajem UE, który wdrożył e-faktury. W 2017 r. zrobiły to Włochy, w kolejnym roku Hiszpania, a w 2019 r. Portugalia. Na razie korzystanie z systemu e-faktur jest w Polsce dobrowolne, natomiast w przyszłym roku według planów resortu finansów ma stać się obowiązkowe (potrzebna jest do tego akceptacja Rady Unii Europejskiej, która może nastąpić już w najbliższych tygodniach).

Dotacje z FENG

W najbliższych latach polscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z kolejnej puli unijnego wsparcia na cyfryzację. Pieniądze na to będą pochodziły przede wszystkim z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), programu zaplanowanego w nowej perspektywie finansowej UE. Cyfryzacja jest jednym z tzw. projektów modułowych tego programu. Na dotacje na projekty modułowe zarezerwowano w FENG ponad połowę alokacji programu, czyli 4,3 mld EUR. Moduły to nowość i duże ułatwienie dla przedsiębiorców chcących rozwijać nowe produkty lub usługi na podstawie wyników prac B+R. W ramach jednego wniosku będzie można finansować różne etapy wdrażania nowości.

W FENG planowane są granty na wsparcie cyfryzacji małych i średnich przedsiębiorstw połączone z programami doradczymi. Nabory w ramach konkursów „Bony na cyfryzację” z ostatniej perspektywy finansowej pokazały ogromne zainteresowanie firm tą dziedziną. Zapotrzebowanie przedsiębiorców aż 10-krotnie przekroczyło wtedy dostępną pulę wsparcia.

Wsparcie z FERC

Drugim źródłem pieniędzy na digitalizację będą zaplanowane w nowej unijnej perspektywie finansowej Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC). Tu znajdą się pieniądze na dla firm, które będą opracowywały kolejne e-usługi oraz aplikacje oparte na danych administracji dostępnych w wersji cyfrowej. FERC jest następcą programu operacyjnego Polska Cyfrowa.

Nowy program będzie finansował projekty, których priorytetem jest zwiększenie dostępności danych publicznych o wysokiej wartości oraż stwarzanie narzędzi umożliwiających dostęp do takich informacji w czasie rzeczywistym. FERC zakłada działania zwiększające otwartość i poziom ponownego wykorzystania danych z zasobów kultury, nauki i administracji. Pieniądze pójdą także na budowę̨ i udostępnianie rozwiązań́ informatycznych do prowadzenia zaawansowanej analityki danych z wykorzystaniem nowych technologii.

Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie z funduszy unijnych na tworzenie kolejnych rozwiązań wykorzystujących dane publiczne, w szczególności w dziedzinach istotnych z punktu widzenia społeczeństwa i lokalnych społeczności.

 
6 tys.

Średnio tyle elektronicznych pism trafiało dziennie do polskich urzędów w 2021 r.

 

Niniejsza publikacja została opracowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za jej treść ponosi Bonnier Business Polska i niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.

 
 
 

 


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.