„e-Justice”- jakie dane tam znajdziemy?
27 porządków prawnych w 22 oficjalnych językach Unii Europejskiej – uruchomienie europejskiego portalu „e-Justice” (e-Sprawiedliwość) z poziomu strony głównej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Europejska strona „e-Justice” oficjalnie została uruchomiona w trakcie posiedzenia Rady UE ds. wymiaru sprawiedliwości i sprawa wewnętrznych, jaka odbyła się w Brukseli w dniach 15-16 lipca 2010 r.
Informacje zawarte na portalu dostępne są w 22 oficjalnych językach Unii Europejskiej, w tym oczywiście w języku polskim.
Po wejściu na stronę portalu użytkownik dokonuje wyboru języka, w jakim korzystać będzie ze strony. Następnie klikając w zakładkę „TREŚĆ” użytkownik wybiera kategorię spraw, odnośnie których informacji potrzebuje (do wyboru jest cały katalog kategorii m.in.: orzecznictwo, systemy sądowe, roszczenia pieniężne – np. dochodzenie roszczeń należnych polskiemu hydraulikowi we Francji - prawo rodzinne, pomoc prawna etc.).
- Po wybraniu kategorii, użytkownik wskazuje państwo (lista dostępna po prawej stronie), o jakim informacji w danej kategorii poszukuje.
- Na stronie dostępne są między innymi informacje o systemach sądownictwa poszczególnych państwa członkowskich.
- Następnie, po ustaleniu właściwości sądu, można np. ustalić informację co do kolejnych etapów postępowania, jakie należy podjąć zgodnie z prawem procesowym każdego państwa.
- Po wybraniu symbolu państwa o którym chcemy uzyskać informację, zostaniemy przekierowani na stronę Europejskiej Sieci Sądowej – w ten sposób portal „e-Justice” łączy istniejące obecnie strony, które zawierają informacje o prawie i systemach prawnych państw członkowskich.
- Portal zawiera również informacje na temat dochodzenia roszczeń pieniężnych.
- Dzięki informacjom zawartym na portalu przysłowiowy polski hydraulik, któremu nie zapłacono za usługę wykonaną w innym państwie członkowskim, będzie mógł ustalić zasady na jakich może dochodzić swoich praw.
- Innym rozbudowanym działem są informacje na temat możliwości uzyskania kompensaty przez ofiary przestępstw.
- Użyteczną zakładką są informacje pozwalające na znalezienie poszczególnych przedstawicieli zawodów prawniczych.
- Możemy także uzyskać np. dane o tłumaczach przysięgłych w danym kraju, którzy wykonują tłumaczenia w interesującym nas języku.
Szefem Wydziału odpowiedzialnego w Komisji Europejskiej za portal „e-Justice” jest Polak – Jacek Garstka, sędzia, wieloletni pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości, skąd został delegowany do Stałego Przedstawicielstwa Polski w Brukseli. Od marca 2009 r. pracuje w Komisji Europejskiej.
Na stronie głównej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) odnośnik do strony „e-Justice” znajduje się po lewej stronie, zaraz pod menu głównym.
źródło: ms.gov.pl