Dzień Praw Człowieka w UE
Z okazji Dnia Praw Człowieka 10 grudnia UE oddaje cześć bojownikom, którzy walczą o prawa innych ludzi, często narażając przy tym swoje życie.
Wysoki przedstawiciel Catherine Ashton wydała deklarację, w której obiecuje wsparcie bojownikom, którzy walczą o to, by położyć kres łamaniu praw człowieka wszędzie, gdzie ma ono miejsce - na całym świecie.
Osoby prywatne i stowarzyszenia, które chronią powszechnie uznane prawa człowieka i swobody podstawowe, są określane mianem obrońców praw człowieka. Zabiegają one o wspieranie i ochronę praw obywatelskich i politycznych, a także o wspieranie i ochronę praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych oraz korzystanie z nich.
ONZ podkreśla oddanie osób, które poświęcają swoje życie walce o prawa człowieka. Należą do nich bojownicy walczący o ochronę praw więźniów, o prawa lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transgenderowych oraz o prawa ludności autochtonicznej. Wśród nich znajduje się także mnich korzystający z nowoczesnych technologii, aby udokumentować tragiczne skutki przejmowania gruntów.
Z okazji Dnia Praw Człowieka w całej UE i na świecie przewidziano wiele różnych wydarzeń. W Brukseli zorganizowano pokaz filmu "Children of War " (Dzieci wojny), po którym odbędzie się debata z udziałem bojowników.
W Tadżykistanie odbędzie się szereg konferencji współfinansowanych przez UE, a w Nigerii przedstawiciele UE odwiedzą tamtejszą komisję praw człowieka. Kolumbijskie organizacje praw człowieka i inni obrońcy zostali zaproszeni na spotkanie, które 10 grudnia organizuje delegatura UE, a w Izraelu przewidziano obchody Dnia Praw Człowieka, które współfinansuje delegatura UE w tym kraju.
Do wspierania organizacji pozarządowych walczących w obronie praw człowieka używany jest europejski instrument na rzecz wspierania demokracji i praw człowieka na świecie , który dysponuje budżetem 1,1 mld euro na okres 2007-2013. Z kwoty tej około 40 mln euro przeznaczono na pomoc obrońcom praw człowieka. W samym tylko 2010 r. pomoc taką otrzymało ponad 150 osób narażających się na duże ryzyko.
źródło: ec.europa.eu