Dzień Bezpiecznego Internetu: bezpieczeństwo dzieci on-line
Z okazji tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu Komisja Europejska ogłosiła 8 lutego br. zamiar zintensyfikowania dialogu z branżą technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz organizacjami ds. dzieci i młodzieży w celu opracowania bezpieczniejszych produktów gwarantujących ochronę dzieci korzystających z Internetu.
W najbliższym czasie Komisja przedstawi przegląd realizacji własnych zaleceń dotyczących młodzieży z 2006 r. oraz środków ochrony małoletnich w mediach audiowizualnych i internetowych oraz wdrażania zaleceń komunikatu dotyczącego ochrony młodzieży przed szkodliwą treścią gier wideo z 2008 r.
Odpowiadając na zmiany w technologii dostępu do Internetu wśród młodzieży, Komisja dąży do nawiązania współpracy z nowymi grupami i sektorami branżowymi w celu doskonalenia metod ochrony dzieci on-line. Wszyscy wytwórcy telefonów komórkowych i konsoli do gier wraz z dostawcami usług internetowych, właścicielami portali społecznościowych, twórcami oprogramowania używanego na urządzeniach przenośnych oraz organizacjami konsumenckimi, naukowymi oraz zajmującymi się dziećmi, są pożądanymi uczestnikami platformy współpracy w tej materii. Dialog ten bazuje na Porozumieniu w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z serwisów społecznościowych dla UE.
Ogłoszone niedawno wyniki ogólnoeuropejskiej ankiety wykazują rosnącą aktywność dzieci w Internecie, z którego korzystają one w coraz bardziej spersonalizowany sposób - przy czym co trzeci młodociany internauta łączy się za pomocą komórki, a co czwarty korzysta w tym celu z konsoli do gier. Ponad połowa internautów w wieku 13-16 lat ma swobodny dostęp do Internetu we własnym pokoju.
Jednocześnie przeciętnie aż 59%. młodzieży pomiędzy 9 a 16 rokiem życia posiada własny profil na portalu społecznościowym - przy czym wskaźniki dotyczące poszczególnych krajów różnią się. W Rumunii poziom ten wynosi 46 proc., a w Holandii 80 proc. Ogółem 26 proc. korzysta z całkowicie dostępnych publicznie profili. Tutaj też dane różnią się w zależności od kraju członkowskiego: w Wielkiej Brytanii wskaźnik wynosi 11 proc., a na Węgrzech 54 proc. Nie mniej niż 14 proc. dzieci ujawnia w sieci swój numer telefonu i adres domowy.
źródło: www.mi.gov.pl