Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa


Dzień Bezpiecznego Internetu 2011


11-05-2011

Dzień Bezpiecznego Internetu 2011 ma uzmysłowić młodym ludziom, jakie konsekwencje w ich prawdziwym życiu mogą mieć ich zachowania w sieci.

REKLAMA

Internet oferuje niezwykłe możliwości komunikacji, które dzieci przywykły wykorzystywać na co dzień dzięki swojemu komputerowi, telefonowi czy konsoli do gier. Średnio 74 proc. młodych Europejczyków w wieku 9-16 lat gra w gry online, a 60 proc. korzysta z serwisów społecznościowych.

Internet to niewyczerpane pokłady rozrywki i informacji, ale dla najmłodszych to także poważne źródło zagrożeń. Szokujące treści, nękanie, pornografia, kradzież danych osobowych - lista niebezpieczeństw na tym się nie kończy. Stawką jest też zdrowie młodych ludzi - to, że spędzają oni teraz w sieci dużo więcej czasu niż dziesięć lat temu, odbija się na długości ich snu, gdyż śpią teraz średnio w nocy od dwóch do trzech godzin krócej.

Od 2004 r. organizowany jest Dzień Bezpiecznego Internetu, którego zadaniem jest uświadomienie tych problemów dzieciom, rodzicom i nauczycielom. Z czasem wydarzenie to coraz bardziej zyskiwało na popularności i dzisiaj uczestniczy w nim już ponad 60 krajów.

W Unii Europejskiej to krajowe centra informacyjne organizują imprezy i warsztaty. Działają one przy wsparciu z programu Komisji Europejskiej "Bezpieczny Internet". Polscy organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu przygotowali z tej okazji konferencję prasową i targi z udziałem instytucji i firm zaangażowanych w działania na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest życie "wirtualne". Ile czasu dzieci spędzają w Internecie, jak zarządzają swoją tożsamością, awatarami i pseudonimami, jak postrzegają różnicę między światem wirtualnym a realnym, a także jak trwały ślad zostawiamy w sieci - to tylko niektóre z tematów do dyskusji.

Z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu rodzice otrzymają też sześć ważnych porad , dotyczących na przykład tego, że komputer powinno się instalować raczej w dużym pokoju niż w sypialni dziecka oraz jak korzystać z narzędzi kontroli rodzicielskiej. Zaledwie jedna czwarta rodziców posługuje się tego rodzaju oprogramowaniem, które pozwala na filtrowanie treści i umożliwia dostęp do historii stron odwiedzonych przez dzieci.

Dążenie do zwiększenia zaufania internautów i bezpieczeństwa w sieci wpisuje się w ramy strategii Unii Europejskiej na rzecz gospodarki cyfrowej, w której każdy mógłby korzystać z możliwości, jakie oferuje Internet.

źródło: ec.europa.eu


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.