Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Działania PIP w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy w działach elektroenergetyki


25-04-2011

Sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej na posiedzeniu 20 stycznia 2011 roku  przyjęła informację Państwowej Inspekcji Pracy na temat problemów bezpieczeństwa w sektorze elektroenergetycznym. Działania inspekcji pracy, związane z eliminowaniem zagrożeń i zapewnieniem bezpieczeństwa pracy w wybranych działach elektroenergetyki w 2010 r. przybliżył posłom zastępca głównego inspektora pracy dr Marian Liwo.

REKLAMA

W związku z katastrofą zaistniałą w Elektrowni Dolna Odra, gdzie wybuch paliwa zawierającego mieszaninę pyłów węgla kamiennego i biomasy doprowadził do śmierci jednego i ciężkich obrażeń trzech pracowników, podjęto działania w zakresie oceny stanu ochrony przeciwwybuchowej w energetyce zawodowej. W marcu i sierpniu 2010 roku przeprowadzono kontrole w elektrowniach i elektrociepłowniach współspalających biomasę i węgiel kamienny. Doprowadziły one do podjęcia przez kontrolowane podmioty niezbędnych działań naprawczych, polegających m. in. na zweryfikowaniu zasad eksploatacji zespołów młynowych poprzez obniżenie górnej granicy temperatury mieszanki pyłowo-powietrznej przy której następuje wyłączenie zespołów z ruchu, ograniczeniu pylenia w ciągach transportu paliwa, zabezpieczeniu zespołów młynowych przed rozwojem wybuchu. Inspekcja opracowała raport dotyczący oceny zagrożeń wybuchowych w energetyce zawodowej oraz kierunków działań, jakie należy podjąć w celu poprawy bezpieczeństwa energetycznego państwa, który trafił do Ministerstwa Gospodarki oraz Urzędu Regulacji Energetyki.

W okresie od marca do sierpnia 2010 r. PIP skontrolowała ponadto kilkudziesięciu pracodawców prowadzących prace związane z budową i eksploatacją elektrowni wiatrowych. W efekcie elektrownie zostały doposażone w sprzęt ochronny dielektryczny dla pracowników wykonujących czynności łączeniowe, a także sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości, umożliwiający pracownikom bezpieczne wejście na poziom gondoli elektrowni wiatrowej.

Z kolei przeprowadzone w ub. r. w kilkudziesięciu zakładach kontrole urządzeń i instalacji elektroenergetycznych przyłączonych bezpośrednio do sieci dystrybucji energii elektrycznej na poziomie średnich napięć doprowadziły do poprawy stanu ochrony przeciwporażeniowej urządzeń poprzez zabudowanie osłon lub przegród uniemożliwiających dotyk do elementów będących pod napięciem .Poza tym wykonano badania ochrony przeciwporażeniowej dla urządzeń zasilanych niskim i średnimi napięciami, co pozwoliło wyeliminować zagrożenia związane z możliwością porażeń pracowników obsługujących te urządzenia. W skontrolowanych zakładach określono także zasady eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych, jednoznacznie precyzując częstotliwość oraz zakres oględzin i przeglądów, co znacząco przyczyniło się zarówno do poprawy bezpieczeństwa pracy służb utrzymania ruchu, jak i zachowania pewności zasilania w energię odbiorców.

źródło: www.pip.gov.pl


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.