Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Czy przedawnione zobowiązanie może zostać ujawnione w Krajowym Rejestrze Długów?


19-12-2011

Przedawnione zobowiązania mogą zostać ujawnione w Krajowym Rejestrze Długów, bowiem upływ terminu przedawnienia nie jest przesłanką stwierdzającą nieistnienie zobowiązania i nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania, a jedynie daje dłużnikowi możliwość uchylenia się od zaspokojenia roszczenia. Mimo upływu terminu przedawnienia dług nadal istnieje.

REKLAMA

Przedawnienie polega na tym, że po upływie terminu przedawnienia, dłużnik  może uchylić się od jego zaspokojenia powołując się na zarzut przedawnienia w postępowaniu sądowym czy egzekucyjnym. Roszczenie przedawnione nie wygasa, lecz przekształca się w tzw. roszczenie niezupełne, które nie może zostać zasądzone i przymusowo wyegzekwowane. Jednak jeżeli dłużnik spełni przedawnione roszczenie to nie może żądać jego zwrotu.        

Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych uzależnia dokonanie wpisu od faktu istnienia zobowiązania. Art. 15 w/w ustawy określa warunki jakie musi wierzyciel, aby przekazać informacje gospodarcze o zobowiązaniu dłużnika niebędącego konsumentem do Krajowego Rejestru Długów. Warunki te są następujące:

  • zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej;
  • łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika niebędącego konsumentem wobec wierzyciela wynosi co najmniej 500 złotych oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni;
  • upłynął co najmniej miesiąc od wysłania wezwania do zapłaty  przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi niebędącemu konsumentem do rąk własnych. Wezwanie do zapłaty winno zawierać ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura informacji gospodarczej, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.

Ustawa nie stawia warunków, co do terminu płatności zobowiązania, oprócz faktu, iż ma być co najmniej 60 dni wymagalne. Ustawa nie określa górnej granicy wymagalności roszczenia, co oznacza iż do Krajowego Rejestru Długów mogą zastać także wpisane zobowiązania, co do których upłynął termin przedawnienia.

Ponadto ustawa definiując pojęcie dłużnika w art. 2 ust. 2 pkt. 1 określa go jako osobę fizyczną, w tym osobę fizyczną wykonującą działalność gospodarczą, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, zobowiązaną względem wierzyciela w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą lub stosunkiem prawnym. Taka definicja dłużnika, skutkuje tym, iż aby zostać dłużnikiem w świetle przepisów w/w ustawy wystarczy być osobą zobowiązaną względem wierzyciela z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej lub jakiegokolwiek stosunku prawnego.

Ponadto zgodnie z art. 16. w zw. z art. 14 i 15 w/w ustawy wierzyciel może przekazać do BIK informacje gospodarcze o zobowiązaniu dłużnika, nawet gdy nie zostało ono stwierdzone tytułem wykonawczym.

Powyższe świadczy wyłącznie o tym, iż nie ma przeszkód aby przedawnione zobowiązanie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Długów.

źródło: Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych



Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.