Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Czy będzie zmiana w aplikacjach prawniczych?


10-02-2011

Nic nie jest jeszcze przesądzone ,lecz  projekt ustawy został już opracowany. Widocznie za studencki obowiązek uznano ponownie trwanie w niepewności i czekanie na kolejne zmiany, które mają być zmianami na lepsze. Czy lepsze będą rzeczywiście? Oto jest pytanie.

REKLAMA

PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA ZMIAN W PROJEKCIE USTAWY


PAŃSTWOWY EGZAMIN PRAWNICZY I STOPNIA

Wymagania co do osoby kandydata

Do egzaminu I stopnia może przystąpić każdy, kto ukończył wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskał tytuł magistra prawa lub ukończył zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej.

Skutek pozytywnego wyniku egzaminu I stopnia

Pozytywny wyniku egzaminu I stopnia uprawnia do:
1) ubiegania się o przyjęcie na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną, komorniczą i legislacyjną, w najbliższym naborze;
2) ubiegania się o dopuszczenie do konkursu na aplikację ogólną w najbliższym naborze;
3) wykonywania podstawowych czynności prawniczych, po uzyskaniu wpisu na listę doradców prawnych

Materia  egzaminu I stopnia

Egzamin I stopnia obejmuje materie:
1) prawo karne i postępowanie karne;
2) prawo wykroczeń i postępowanie w sprawach o wykroczenia;
3) prawo karne skarbowe i postępowanie w sprawach karnych skarbowych;
4) prawo cywilne i postępowanie cywilne;
5) prawo rodzinne i opiekuńcze;
6) prawo spółek handlowych;
7) prawo pracy;
8) prawo administracyjne i postępowanie administracyjne;
9) postępowanie sądowoadministracyjne;
10) prawo Unii Europejskiej oraz prawo międzynarodowe;
11) prawo konstytucyjne;
12) prawo o ustroju sądów, trybunałów i prokuratury, samorządu adwokackiego, radcowskiego, notarialnego oraz organów kontroli państwowej i ochrony prawa działających w Rzeczypospolitej Polskiej.

Informacje dotyczące przebiegu egzaminu I stopnia

Nie później niż 90 dni przed terminem egzaminu I stopnia na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz w Biuletynie Informacji Publicznej  publikowany zostaje wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowią podstawę opracowania testu na egzamin I stopnia.

Test na egzaminie I stopnia

Egzamin I stopnia polega na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę oraz umiejętność stosowania prawa i zasad wykładni, a także kwalifikowania stanów faktycznych, składającego się z zestawu 220 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Test składa się z arkusza pytań i karty odpowiedzi.
W teście 70 pytań stanowią pytania sprawdzające umiejętność stosowania prawa, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych.
Każde pytanie testu ocenia się według następujących zasad:
1) odpowiedź prawidłowa: jeden punkt (1);
2) odpowiedź nieprawidłowa lub brak odpowiedzi: zero punktów (0).
Prawidłowość odpowiedzi ocenia się według stanu prawnego obowiązującego w dniu przeprowadzenia egzaminu I stopnia.
Pozytywny wynik egzaminu I stopnia uzyskuje uczestnik egzaminu, który otrzymał co najmniej 150 punktów, przy czym co najmniej 48 punktów z pytań, o których mowa w ust. 2.


Egzamin pierwszego stopnia przeprowadzany jest raz w roku.

W terminie do dnia 31 marca każdego roku Minister Sprawiedliwości ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej o egzaminie I stopnia, w tym podaje termin przeprowadzenia egzaminu I stopnia, siedziby komisji I stopnia wraz z ich adresami, termin rejestracji w elektronicznym systemie rejestracji, nie późniejszy niż 45 dni przed dniem rozpoczęcia tego egzaminu, wysokość i sposób wniesienia opłaty za egzamin I stopnia.

Opłata za egzamin I stopnia

Wysokość opłaty za egzamin I stopnia nie może być ona wyższy niż 25 % przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

 

PAŃSTWOWY EGZAMIN II STOPNIA

Wymagania co do osoby kandydata

Do egzaminu II stopnia mogą przystąpić:
1) osoby, które ukończyły aplikację adwokacką, radcowską lub notarialną;
2) osoby, które zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski;
3) doradcy prawni, którzy wykonywali podstawowe czynności prawnicze przez okres co najmniej 5 lat;
4) doktorzy nauk prawnych;
5) osoby, które były zatrudnione na stanowisku referendarza sądowego lub starszego referendarza sądowego łącznie przez okres co najmniej 3 lat;
6) osoby, które były zatrudnione przez okres co najmniej 3 lat na stanowisku asystenta sędziego;
7) osoby, które były zatrudnione przez okres co najmniej 3 lat na stanowisku asystenta prokuratora i mają ukończone wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej oraz uzyskały tytuł magistra prawa lub ukończyły zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej;
8) osoby, które ukończyły aplikację legislacyjną i po jej ukończeniu przez okres co najmniej 4 lat były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały prace związane z opracowywaniem lub opiniowaniem aktów prawnych;
9) osoby, które zajmują stanowisko radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa;
10) osoby, które zdały państwowy egzamin prawniczy I stopnia i po zdanym egzaminie przez okres co najmniej 5 lat były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów.

Skutek pozytywnego wyniku egzaminu II stopnia

Uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu II stopnia:
1) w zakresie pełnym - uprawnia do ubiegania się o wpis na listę adwokatów lub radców prawnych albo do powołania na stanowisko asesora notarialnego bądź powołania na stanowisko asesora powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury, na zasadach określonych w odrębnych ustawach;
2) w zakresie profilowanym - uprawnia do ubiegania się o wpis na listę adwokatów lub radców prawnych albo powołania na stanowisko asesora notarialnego, w zależności od wybranego profilu egzaminu II stopnia, na zasadach określonych w odrębnych ustawach.

Za równorzędne ze zdaniem egzaminu II stopnia w zakresie profilowanym ze specjalizacją adwokacko-radcowską albo notarialną uznaje się zdanie egzaminu odpowiednio adwokackiego, radcowskiego albo notarialnego.

Materia egzaminu II stopnia

Zakres przedmiotowy egzaminu II stopnia obejmuje materię egzaminu I stopnia oraz dodatkowo prawo finansowe, w tym podatkowe oraz zasady etyki zawodu adwokata, radcy prawnego i notariusza, a także warunki wykonywania tych zawodów. 

Informacje dotyczące przebiegu egzaminu II stopnia

Egzamin II stopnia składa się z części ogólnej i części specjalistycznej w zakresie pełnym albo profilowanym.

Nie później niż 90 dni przed terminem egzaminu II stopnia na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz w Biuletynie Informacji Publicznej podawany zostaje wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowią podstawę opracowania testu z części ogólnej egzaminu II stopnia.

Test na egzaminie II stopnia czyli część ogólna

Część ogólna egzaminu II stopnia polega na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę niezbędną do świadczenia pomocy prawnej, składającego się z zestawu 100 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Test składa się z arkusza pytań i karty odpowiedzi.

Każde pytanie testu ocenia się według następujących zasad:
1) odpowiedź prawidłowa: jeden punkt (1);
2) odpowiedź nieprawidłowa albo brak odpowiedzi: zero punktów (0).
Prawidłowość odpowiedzi ocenia się według stanu prawnego, obowiązującego w dniu egzaminu II stopnia.
Pozytywny wynik uzyskuje uczestnik egzaminu, który otrzymał 75 punktów.

Część specjalistyczna egzaminu II stopnia

Do części specjalistycznej egzaminu II stopnia w zakresie pełnym albo profilowanym przystępuje uczestnik egzaminu, który uzyskał pozytywny wynik z części ogólnej tego egzaminu.
Część specjalistyczna egzaminu II stopnia w zakresie pełnym oraz profilowanym rozpoczyna się nie wcześniej niż 14 dni od dnia przeprowadzenia części ogólnej egzaminu.

Część specjalistyczna egzaminu II stopnia w zakresie pełnym, sprawdzająca umiejętności w zakresie stosowania prawa, posługiwania się językiem prawniczym i używania argumentacji prawniczej oraz znajomości orzecznictwa polega na rozwiązaniu pięciu zadań w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu II stopnia akta lub przedstawiony stan faktyczny:
1) 2 zadań z zakresu prawa cywilnego - polegających na przygotowaniu opinii prawnej lub projektu: umowy, pozwu lub wniosku albo apelacji, albo – w przypadku uznania, iż brak jest podstaw do ich wniesienia - opinii prawnej; w przypadku przygotowania projektu pozwu lub apelacji należy przygotować projekt wystąpienia przed sądem;
2) zadania z zakresu prawa karnego - polegającego na przygotowaniu opinii prawnej lub projektu: aktu oskarżenia lub apelacji albo - w przypadku uznania, iż brak jest podstaw do ich wniesienia - opinii prawnej; w przypadku przygotowania projektu aktu oskarżenia lub apelacji należy przygotować projekt wystąpienia przed sądem;
3) zadania z zakresu prawa administracyjnego - polegającego na przygotowaniu opinii prawnej lub projektu: pisma w postępowaniu administracyjnym, skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu
Administracyjnego albo - w przypadku uznania, iż brak jest podstaw do ich wniesienia - opinii prawnej; w przypadku przygotowania projektu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego należy przygotować projekt wystąpienia przed sądem;
4) jednego projektu aktu notarialnego.

Za każde zadanie uczestnik egzaminu II stopnia może uzyskać od 0 do 20 punktów.
Pozytywny wynik uzyskuje uczestnik egzaminu II stopnia, który otrzymał łącznie co najmniej 70 punktów, przy czym nie mniej niż 12 punktów za każde zadanie.


Część specjalistyczna egzaminu II stopnia w zakresie profilowanym, sprawdzająca umiejętności w zakresie stosowania prawa, posługiwania się językiem prawniczym i używania argumentacji prawniczej oraz znajomości orzecznictwa, dla osób, które wybrały specjalizację adwokacko-radcowską polega na rozwiązaniu czterech zadań z prawa cywilnego, karnego i administracyjnego.

Za każde zadanie uczestnik egzaminu II stopnia może uzyskać od 0 do 20 punktów.
Pozytywny wynik uzyskuje uczestnik egzaminu II stopnia, który otrzymał łącznie co najmniej 50 punktów, przy czym nie mniej niż 10 punktów za każde zadanie.


Część specjalistyczna egzaminu II stopnia w zakresie profilowanym, sprawdzająca umiejętności w zakresie stosowania prawa, posługiwania się językiem prawniczym i używania argumentacji prawniczej oraz znajomości orzecznictwa, dla osób, które wybrały specjalizację notarialną polega na rozwiązaniu czterech zadań w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu II stopnia akta lub przedstawiony stan faktyczny:
1) 2 zadań z zakresu prawa cywilnego lub prawa spółek handlowych – polegających na przygotowaniu opinii prawnej lub projektu: umowy, oświadczenia woli, pozwu lub wniosku albo apelacji, albo - w przypadku uznania, iż brak jest podstaw do ich wniesienia - opinii prawnej;
2) 2 projektów aktu notarialnego, z których jeden stanowi projekt aktu notarialnego

Za każde zadanie uczestnik egzaminu II stopnia może uzyskać od 0 do 20 punktów.
Pozytywny wynik uzyskuje uczestnik egzaminu II stopnia, który otrzymał łącznie co najmniej 50 punktów, przy czym nie mniej niż 10 punktów za każde zadanie 

Egzamin II stopnia przeprowadzany jest raz w roku.

Minister Sprawiedliwości zarządza przeprowadzenie egzaminu II stopnia raz w roku. W terminie do dnia 28 lutego każdego roku Minister Sprawiedliwości ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej o egzaminie II stopnia, w tym podaje: termin przeprowadzenia egzaminu II stopnia, siedziby komisji II stopnia wraz z ich adresami, termin rejestracji w elektronicznym systemie rejestracji, nie późniejszy niż 45 dni przed dniem rozpoczęcia tego egzaminu, wysokość i sposób wniesienia opłaty za egzamin II stopnia.

Opłata za egzamin I stopnia

Wysokość opłaty za egzamin II stopnia nie może być ona wyższa niż 50 % przeciętnego wynagrodzenia.
 


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.