Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Co powinieneś wiedzieć, kiedy decydujesz się na separację


11-09-2013

Jeśli małżonkowie nie widzą sensu dalszego życia razem i nie potrafią żyć wspólnie, ale również nie chcą brać rozwodu to najlepszym rozwiązaniem jest separacja. Separacja to stan przejściowy, w trakcie którego małżonkowie mogą podjąć decyzję, czy chcą dalej żyć razem i obok siebie, czy nie widzą już sensu tworzenia wspólnoty. Należy pamiętać, że aby separacja wywołała skutki prawne musi mieć ona charakter oficjalny. Oznacza to, że sąd musi orzec separację na skutek zupełnego rozkładu pożycia.

REKLAMA

Z żądaniem orzeczenia separacji może wystąpić każdy małżonek. Jeśli oboje małżonkowie składają zgodny wniosek o separację to sąd nie będzie rozstrzygał, kto ponosi winę za rozkład pożycia.

Pozew o separację należy złożyć w wydziale cywilnym w sądzie okręgowym, w którego okręgu małżonkowie mają ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. Jeśli małżonkowie mają różne miejsca zamieszkania pozew wnosi się do sądu miejsca zamieszkania drugiego małżonka. Pozew należy złożyć w 3 egzemplarzach, dwa dla sądu i jedna kopia dla osoby składającej. W pozwie należy podać imiona, nazwiska, adresy obu małżonków oraz określić żądanie, np. separacja z winy męża/żony, określić sprawowanie opieki nad dziećmi, określić alimenty, jeśli małżonek chce je otrzymać. Przygotowane pismo małżonek musi własnoręcznie podpisać. Do pozwu o separację należy dołączyć:

- odpis aktu małżeństwa,
- odpis aktu urodzenia wspólnego dziecka (dzieci),
- zestawienie kosztów utrzymania,
- dowód opłaty 500 zł,
- odpis pozwu i załączników dla drugiej strony.

Jeśli małżonkowie wspólnie podjęli decyzję o separacji i nie posiadają potomstwa to mogą złożyć razem wniosek o orzeczenie separacji. Sąd rozpatrzy go w trybie nieprocesowym i wyda odpowiednie postanowienie. Z reguły sprawa ogranicza się do jednej rozprawy i nie wymaga odbycia posiedzenia pojednawczego.

Separacja nie powoduje rozwiązania małżeństwa. Nie można wystąpić o przywrócenie poprzedniego nazwiska ani wstąpić w nowy związek małżeński. Separacja powoduje powstanie rozdzielności majątkowej i uniemożliwia dziedziczenie. Jeśli małżonkowie w trakcie separacji stwierdzą, że nadal chcą być razem mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o zniesienie separacji. Wniosek taki małżonkowie składają wspólnie. Zniesienie separacji przywraca wszystkie prawa i obowiązki, które posiadali małżonkowie przed orzeczeniem separacji. Jeśli małżonkowie nie chcą jednak kontynuować separacji, a nie widzą przyszłości dla siebie mogą wystąpić do sądu z pozwem o rozwód.


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.