Co ciekawego na Krajowym Zjeździe Adwokatury?
Wybór nowych władz palestry – to jeden z głównych celów X Krajowego Zjazdu Adwokatury, który w dniach 19-21 listopada odbywa się w Sopocie. Dzisiaj w Zjeździe udział wziął Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Zjazd wybierze nowe władze palestry oraz przyjmie uchwały dotyczące m.in.: - ochrony praw i wolności obywatelskich; - dostępu obywateli do wymiaru sprawiedliwości; - łączenia zawodów prawniczych i zasad dostępu do tych zawodów; - uregulowania rynku usług prawnych w Polsce; - współpracy z innymi zawodami zaufania publicznego.
W trakcie spotkania Minister podziękował adwokatom m.in. za podejmowane wspólnie z resortem i pozostałymi samorządami prawniczymi akcje bezpłatnej pomocy dla m.in. rodzin ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. oraz poszkodowanych przez tegoroczną powódź.
Minister w swoim wystąpieniu wspomniał o tragicznie zmarłej Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej – Joannie Agackiej - Indeckiej oraz innych adwokatach, którzy zginęli w katastrofie 10 kwietnia 2010 r. (Stanisław Mikke – redaktor naczelny miesięcznika „Palestra”, posłanka Jolanta Szymanek – Deresz, senator Stanisław Zając).
Obecnie zawód adwokata wykonuje ponad 10 tysięcy osób, a kolejnych 4500 osób odbywa aplikację i w bliskiej perspektywie zasili szeregi palestry.
Minister podziękował za to, że – zgodnie z poczynionymi przez niego zabiegami - w Zjeździe biorą udział przedstawiciele aplikantów.
- Zachęcam do wykorzystywania potencjału, tkwiącego w młodych ludziach, także w sferze samorządowej. Wszak aplikanci są członkami samorządu, jakkolwiek bez doświadczenia w tej sferze jej działania – powiedział Minister. – Proszę, aby stwarzać aplikantom kompetentne szkolenie, czytelne sposoby sprawdzania ich wiedzy w toku aplikacji, a jednocześnie poprzez instytucję adwokata – patrona, gdzie dominującą jest relacja uczeń-mistrz zapewnić identyfikację młodych ludzi z samorządem.
W trakcie swojego wystąpienia Minister Krzysztof Kwiatkowski odniósł się także do dyskusji o nowoczesnym kształcie zawodów prawniczych. – Wymaga ona refleksji i dialogu na temat zakresu kompetencji drugiego z prawniczych zawodów zaufania publicznego, tj. zawodu radcy prawnego – powiedział. – Chciałbym, co już deklarowałem, aby tą sprawą zajął się zespół ekspertów, w skład którego powinni wejść przedstawiciele wszystkich środowisk prawniczych, zwłaszcza adwokaci i radcowie prawni.
Minister Krzysztof Kwiatkowski wskazał także na potrzebę głębszej analizy i refleksji nad zasadami ustalania wynagradzania adwokatów i radców prawnych.
Według Ministra Sprawiedliwości konieczne jest wypracowanie nowych zasad wynagradzania adwokata za pomoc prawną ściśle wiążącą się z rzeczywistym nakładem pracy.
Minister Sprawiedliwości przypomniał także o wprowadzonej na jego wniosek nowej regulacji w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa w zakresie trybu opiniowania kandydatów na urząd sędziego, gwarantującej rzeczywisty udział przedstawicieli samorządu adwokackiego w konkursie na stanowiska sędziowskie. Ponadto w Zjeździe bierze udział wielu przedstawicieli życia publicznego, poza Ministerem Sprawiedliwości także I prezes Sądu Najwyższego Stanisław Dąbrowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wojciech Hermeliński, przedstawiciele zagranicznych adwokatur oraz innych samorządów zawodów zaufania publicznego i władz samorządowych.
źródło: www. ms.gov.pl, www.nra.pl