Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Bezpieczeństwo kibiców na Euro 2012


21-06-2011

W 2010 roku na ponad 7 tysięcy imprez sportowych jedynie w około 150 przypadkach doszło do incydentów w ich przebiegu.

REKLAMA

Adam Rapacki podsekretarz stanu w MSWiA, podczas briefingu 17 marca br., przedstawił najważniejsze kwestie, które były omawianie podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Imprez Sportowych.

Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych oprócz zaangażowania w działalność prewencyjną - wypracowuje najlepsze wzorce od strony legislacyjnej. Rada opiniuje akty prawne, które mają poprawić bezpieczeństwo na arenach sportowych. W tej chwili proceduje duże zmiany związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Wiceminister Adam Rapacki powiedział, że „rada rekomenduje najlepsze rozwiązania, które powinny prowadzić do poprawy bezpieczeństwa na arenach sportowych, np. regulaminy obiektów sportowych i imprez sportowych”. „W tej chwili analizowane jest wprowadzenie najlepszych zasad współpracy pomiędzy klubami sportowymi a stowarzyszeniami kibiców i samymi kibicami” – poinformował podczas briefingu wiceminister Adam Rapacki. Są to wszystkie rozwiązania, które wynikają z zaleceń Stałego Komitetu Rady Europy, „a które chcemy przenieść na polski grunt” – zaznaczył wiceminister Adam Rapacki. Jedną z nich jest także ścisła współpraca pomiędzy klubami sportowymi i kibicami oraz organizacjami zrzeszającymi kibiców.

Wiceminister Adam Rapacki zapowiedział, że ustawa o zabezpieczeniu mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012, zawierająca wszystkie zapisy niezbędne do przeprowadzenia turnieju, zostanie jeszcze w tym miesiącu przesłana do uzgodnień międzyresortowych.

Wiceminister Adam Rapacki przekazał, że podczas ostatniego spotkania rady przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Nożnej zaprezentowali nową koncepcję tzw. „stewardingu”. W jej ramach mieszczą się wszystkie działania o charakterze porządkowym, kwestie sprawowania wolontariatu, obsługi serwisowej oraz informacyjnej podczas mistrzostw UEFA EURO 2012, m.in. dla osób przyjeżdżających do Polski z zagranicy. Rolę stewardów będą pełniły służby informacyjno-porządkowe, które będą pilnować bezpieczeństwa i porządku na polskich stadionach piłkarskich. „Jest to koncepcja wypracowana na najlepszych stadionach brytyjskich i obecnie jest ona przenoszona na grunt polski” poinformował wiceminister MSWiA. Stewardzi będą pilnowali bezpieczeństwa i pomagali kibicom nie tylko w trakcie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, ale również i na stałe.

Podczas briefingu komendant główny policji Andrzej Matejuk przedstawił dane policyjne pokazujące, że na polskich stadionach wzrasta poziom bezpieczeństwa. W 2010 roku w porównaniu do danych z 2009 liczba wybryków chuligańskich spadła o 36%. „Bezpieczeństwo poprawiło się nie tylko na stadionach podczas meczów piłkarskich, przed spotkaniem i bezpośrednio po, ale także podczas przejazdu kibiców” podkreślił komendant Andrzej Matejuk.

„Osób, które mają w Polsce zakazy stadionowe jest ponad 1700” – poinformował szef polskiej policji. Policja stara się, żeby zakazy stadionowe w Polsce były przestrzegane. W 2010 roku osób, które złamały zakaz stadionowy było według szacunków policji – 138. W stosunku do tych osób – sprawy zostały skierowane do sądu.

Komendant główny poinformował, że policja będzie przeprowadzała również próby m.in. na stadionach, w których będą rozgrywane mecze w ramach Euro 2012. Wezmą w nich udział wszystkie służby oraz instytucje odpowiadające za bezpieczeństwo mistrzostw. Sprawdzona zostanie koncepcja zabezpieczenia w ramach dużej imprezy sportowej. „Doświadczenia krajów, które były organizatorami spotkań piłkarskich w ramach Euro potwierdzają, że takie próby są bardzo potrzebne” podkreślił gen. Andrzej Matejuk.

MSWiA wspiera także wiele inicjatyw, które mają na celu promocję sportu oraz zasad fair play wśród dzieci i młodzieży. MSWiA koordynuje program „Razem bezpieczniej” oraz finansuje takie programy, jak: „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży”, czy program „Jestem fair”.

źródło: www.mswia.gov.pl


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.