Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej


Dz.U.2023.0.615 t.j. - Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej

Rozdział 4. Urzędowe sprawdzenie

Art. 106. Przesłanki urzędowego sprawdzenia

Naczelnik urzędu celno-skarbowego:
1) może przeprowadzić urzędowe sprawdzenie:
a) przed rozpoczęciem działalności, o której mowa w art. 74 obowiązek zapewnienia warunków i środków na potrzeby kontroli ust. 1–4,
b) w przypadku weryfikacji dalszego spełniania warunków i środków do sprawnego przeprowadzenia kontroli, a w szczególności warunków i środków, o których mowa w art. 72 obowiązki kontrolowanych ust. 1 pkt 2, 4, 7, 8 i 10, art. 74 obowiązek zapewnienia warunków i środków na potrzeby kontroli ust. 1 pkt 1–4 i 7, ust. 2 pkt 1, 2 i 4, ust. 3, ust. 3a pkt 1–3 i 5 oraz ust. 4 pkt 1 i 3;
2) przeprowadza urzędowe sprawdzenie w przypadku, gdy przepisy o podatku akcyzowym uzależniają wydanie decyzji od wyniku urzędowego sprawdzenia.

Art. 107. Zakres urzędowego sprawdzenia

Urzędowe sprawdzenie polega na wykonaniu czynności w celu ustalenia, czy w miejscu prowadzenia działalności podlegającej kontroli celno-skarbowej są zapewnione warunki i środki do sprawnego przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej, a w szczególności warunki i środki, o których mowa w art. 72 obowiązki kontrolowanych ust. 1 pkt 2, 4, 7, 8 i 10, art. 74 obowiązek zapewnienia warunków i środków na potrzeby kontroli ust. 1 pkt 1–4, ust. 2 pkt 1 i 2, ust. 3, ust. 3a pkt 1–3 oraz ust. 4 pkt 1, a w przypadku, o którym mowa w art. 106 przesłanki urzędowego sprawdzenia pkt 2, również na wykonaniu czynności w celu ustalenia, czy miejsce prowadzenia działalności spełnia warunki określone w przepisach o podatku akcyzowym.

Art. 108. Zgłoszenie rozpoczęcia działalności

1. Przed rozpoczęciem działalności, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 111 rozporządzenie w sprawie urzędowego sprawdzenia ust. 1 pkt 1, podmiot przesyła właściwemu naczelnikowi urzędu celno-skarbowego zgłoszenie oraz dokumenty mające znaczenie dla przeprowadzania kontroli celno-skarbowej.
2. W przypadku, o którym mowa w art. 106 przesłanki urzędowego sprawdzenia pkt 2, złożony wniosek o wydanie lub zmianę decyzji stanowi zgłoszenie. Do zgłoszenia podmiot jest obowiązany załączyć dokumenty mające znaczenie dla przeprowadzania kontroli celno-skarbowej.
3. W przypadku zmiany danych zawartych w zgłoszeniu lub w dokumentach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 111 rozporządzenie w sprawie urzędowego sprawdzenia ust. 1 pkt 2 podmiot jest obowiązany powiadomić o tych zmianach właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Art. 109. Protokół z urzędowego sprawdzenia

1. Z urzędowego sprawdzenia sporządza się protokół. Protokół, zgłoszenie oraz załączone dokumenty mające znaczenie dla przeprowadzania kontroli celno-skarbowej stanowią akta weryfikacyjne.
2. Akta weryfikacyjne zatwierdza się:
1) decyzją – w przypadku, o którym mowa w art. 106 przesłanki urzędowego sprawdzenia pkt 1 lit. a;
2) postanowieniem – w przypadku, o którym mowa w art. 106 przesłanki urzędowego sprawdzenia pkt 2;
3) postanowieniem, na które przysługuje zażalenie – w przypadku, o którym mowa w art. 106 przesłanki urzędowego sprawdzenia pkt 1 lit. b.

Art. 110. Powtórne urzędowe sprawdzenie

1. W przypadku gdy nie są zapewnione warunki i środki określone w art. 107 zakres urzędowego sprawdzenia, naczelnik urzędu celno-skarbowego wyznacza termin do ich spełnienia, a po jego upływie przeprowadza powtórne urzędowe sprawdzenie.
2. W przypadku stwierdzenia w wyniku powtórnego urzędowego sprawdzenia, że nie są zapewnione warunki i środki, o których mowa w art. 107 zakres urzędowego sprawdzenia, naczelnik urzędu celno-skarbowego wydaje:
1) decyzję o odmowie zatwierdzenia akt weryfikacyjnych – w przypadku, o którym mowa w art. 106 przesłanki urzędowego sprawdzenia pkt 1 lit. a;
2) postanowienie o odmowie zatwierdzenia akt weryfikacyjnych – w przypadku, o którym mowa art. 106 przesłanki urzędowego sprawdzenia pkt 2;
3) postanowienie, na które przysługuje zażalenie – w przypadku, o którym mowa w art. 106 przesłanki urzędowego sprawdzenia pkt 1 lit. b.

Art. 111. Rozporządzenie w sprawie urzędowego sprawdzenia

1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia:
1) rodzaje działalności, o której mowa w art. 74 obowiązek zapewnienia warunków i środków na potrzeby kontroli ust. 1–4, przed rozpoczęciem której przeprowadza się urzędowe sprawdzenie,
2) dokumenty mające znaczenie dla przeprowadzania kontroli, o których mowa w art. 108 zgłoszenie rozpoczęcia działalności ust. 1 i 2, zakres danych i informacji zamieszczanych w tych dokumentach oraz tryb przesyłania dokumentów,
3) zakres i tryb dokonywania zgłoszenia, o którym mowa w art. 108 zgłoszenie rozpoczęcia działalności ust. 1,
4) tryb powiadamiania o zmianach danych, o których mowa art. 108 zgłoszenie rozpoczęcia działalności ust. 3,
5) szczegółowy sposób i zakres urzędowego sprawdzenia,
6) szczegółowy sposób sporządzenia akt weryfikacyjnych i miejsce ich przechowywania
– biorąc pod uwagę względy podwyższonego ryzyka związanego z prowadzoną działalnością oraz konieczność zapewnienia jednolitego postępowania naczelników urzędów celno-skarbowych.
2. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, przypadki, w których przeprowadza się urzędowe sprawdzenie w ramach pozwoleń określonych w unijnym kodeksie celnym, oraz tryb przeprowadzania urzędowego sprawdzenia. Wydając rozporządzenie, minister właściwy do spraw finansów publicznych uwzględnia potrzebę zapewnienia równowagi między zakresem czynności urzędowego sprawdzenia a stabilnością prowadzenia działalności gospodarczej, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów państwa.

Art. 112. Odesłanie do przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa

W zakresie nieuregulowanym w niniejszym rozdziale przepisy art. 12 obliczanie terminów, art. 18b zmiana właściwości organu w trakcie postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, działu IV, z wyjątkiem art. 256 przesłanki odmowy wszczęcia postępowania w sprawie uchylenia lub zmiany decyzji ostatecznej, art. 262 kara porządkowa i art. 263 właściwość organów w sprawach nakładania i uchylania kary porządkowej, oraz działu VII Ordynacji podatkowej stosuje się odpowiednio.

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.