1. Czynności audytowe przeprowadza się:
1) w celu ustalenia, czy podmiot występujący z wnioskiem o wydanie pozwolenia, o którym mowa w art. 38 podległość jednostek organizacyjnych KAS rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 269 z 10.10.2013, str. 1, z późn. zm.), zwanego dalej „unijnym kodeksem celnym”, spełnia kryteria określone w art. 39 zarządzenie w sprawie organizacji jednostek organizacyjnych KAS unijnego kodeksu celnego;
2) w przypadku, gdy przepisy prawa celnego uzależniają wydanie innego pozwolenia od spełnienia kryterium określonego w art. 39 zarządzenie w sprawie organizacji jednostek organizacyjnych KAS unijnego kodeksu celnego.
2. Czynności audytowe mogą zostać przeprowadzone w celu ustalenia, czy podmiot występujący o wydanie pozwolenia na podstawie przepisów prawa celnego, innego niż wskazanego w ust. 1, spełnia kryteria lub warunki wymagane do wydania wnioskowanego pozwolenia.
3. Czynności audytowe mogą być przeprowadzone w przypadku ponownej oceny, o której mowa w art. 23 tryb powołania zastępcy dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ust. 4 lit. a unijnego kodeksu celnego, oraz zawieszenia, zmiany, cofnięcia lub unieważnienia pozwoleń, o których mowa w ust. 1 i 2.
4. Minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór kwestionariusza, o którym mowa w art. 26 tryb powołania zastępcy dyrektora izby administracji skarbowej ust. 1 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego (Dz. Urz. UE L 343 z 29.12.2015, str. 1), uwzględniając zakres kryteriów określonych w art. 39 zarządzenie w sprawie organizacji jednostek organizacyjnych KAS unijnego kodeksu celnego.
5. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, przypadki pozwoleń, o których mowa w ust. 2, uwzględniając:
1) określone w przepisach prawa celnego kryteria lub warunki niezbędne do wydania danego pozwolenia, w tym konieczność ich weryfikacji w ramach czynności przeprowadzanych w siedzibie lub miejscach wykonywania działalności gospodarczej przez podmiot występujący z wnioskiem o wydanie pozwolenia;
2) rodzaj udzielanego pozwolenia;
3) konieczność zapewnienia sprawności prowadzenia czynności audytowych.
Czynności audytowe przeprowadza się również w celu ustalenia, czy:
1) przedsiębiorca telekomunikacyjny wykonuje obowiązki, o których mowa w art. 15f Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą ust. 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych;
2) dostawca usług płatniczych wykonuje obowiązki, o których mowa w art. 15g zakaz udostępniania usług płatniczych przez dostawców usług płatniczych ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
1. Czynności audytowe, o których mowa w art. 99 zasady przeprowadzania czynności audytowych, polegają w szczególności na:
1) badaniu dokumentacji i, w razie potrzeby, weryfikacji jej autentyczności;
2) dokonywaniu oględzin i sprawdzaniu stanu pomieszczeń oraz innych obiektów;
3) dokonywaniu oceny wypłacalności wnioskodawcy;
4) badaniu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, w tym oprogramowania, pod względem możliwości prowadzenia kontroli danych zawartych w tych systemach.
2. W przypadku stwierdzenia możliwości niespełnienia przez wnioskodawcę kryterium lub warunku do wydania pozwolenia lub zezwolenia, właściwy dyrektor izby administracji skarbowej wydaje zalecenia, w których wskazuje konieczność podjęcia określonych działań naprawczych, oraz wyznacza termin na ich realizację.
1. Czynności audytowe, o których mowa w art. 99a czynności audytowe w celu ustalenia wykonywania obowiązków, polegają w szczególności na badaniu dokumentacji związanej z wykonywaniem obowiązków, o których mowa w art. 15f Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą ust. 5 albo art. 15g zakaz udostępniania usług płatniczych przez dostawców usług płatniczych ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
2. Na potrzeby czynności audytowych, o których mowa w art. 99a czynności audytowe w celu ustalenia wykonywania obowiązków:
1) przedsiębiorcy telekomunikacyjni są obowiązani:
a) udzielać, na żądanie właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego, informacji niezbędnych do prowadzonych czynności audytowych,
b) umożliwić wgląd w dokumentację związaną z obowiązkiem, o którym mowa w art. 15f Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą ust. 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych;
2) dostawcy usług płatniczych są obowiązani:
a) udzielać, na żądanie właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego, informacji niezbędnych do prowadzonych czynności audytowych,
b) umożliwić wgląd w dokumentację związaną z obowiązkiem, o którym mowa w art. 15g ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
1. Czynności audytowe, o których mowa w art. 99a czynności audytowe w celu ustalenia wykonywania obowiązków, prowadzi wyznaczony naczelnik urzędu celno-skarbowego. Czynności te są prowadzone z urzędu.
2. Wyznaczony naczelnik urzędu celno-skarbowego zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze podjęcia czynności audytowych, o których mowa w art. 99a czynności audytowe w celu ustalenia wykonywania obowiązków, nie później niż 7 dni przed ich podjęciem.
3. Zawiadomienie zawiera:
1) oznaczenie organu;
2) datę i miejsce wystawienia;
3) oznaczenie przedsiębiorcy;
4) imię, nazwisko oraz podpis osoby udzielającej upoważnienia z podaniem zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji.
4. Czynności audytowe, o których mowa w art. 99a czynności audytowe w celu ustalenia wykonywania obowiązków, podejmowane są na podstawie upoważnienia, które zawiera:
1) wskazanie podstawy prawnej;
2) oznaczenie organu uprawnionego do przeprowadzenia czynności audytowych;
3) datę i miejsce wystawienia;
4) imię i nazwisko pracownika organu uprawnionego do przeprowadzenia czynności audytowych oraz numer jego legitymacji służbowej;
5) oznaczenie przedsiębiorcy;
6) określenie zakresu przedmiotowego czynności audytowych;
7) imię, nazwisko oraz podpis osoby udzielającej upoważnienia z podaniem zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji.
5. Czynności audytowe, o których mowa w art. 99a czynności audytowe w celu ustalenia wykonywania obowiązków, powinny być zakończone bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie miesiąca od dnia ich podjęcia.
6. Minister właściwy do spraw finansów publicznych wyznaczy, w drodze rozporządzenia, naczelnika urzędu celno-skarbowego właściwego do prowadzenia czynności audytowych, o których mowa w art. 99a czynności audytowe w celu ustalenia wykonywania obowiązków, uwzględniając przygotowanie techniczne urzędu obsługującego tego naczelnika.
Do czynności audytowych, o których mowa w art. 99a czynności audytowe w celu ustalenia wykonywania obowiązków, w zakresie nieuregulowanym w niniejszym rozdziale stosuje się odpowiednio przepisy art. 12 koordynacja i współdziałanie w kształtowaniu polityki państwa w zakresie zadań KAS oraz działu IV rozdziałów 1, 2, 5, 6, 9, z wyjątkiem art. 171a metryka sprawy, oraz rozdziałów 11 i 23 Ordynacji podatkowej.
Czynności audytowe właściwy dyrektor izby administracji skarbowej albo wyznaczony naczelnik urzędu celno-skarbowego może przeprowadzić również w siedzibie i miejscach wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. Przepisy art. 59 miejsce wykonywania czynności kontrolnych ust. 1, art. 64 uprawnienia kontrolujących, art. 72 obowiązki kontrolowanych i art. 74 obowiązek zapewnienia warunków i środków na potrzeby kontroli stosuje się odpowiednio.
1. Z przeprowadzonych czynności audytowych, o których mowa w art. 99 zasady przeprowadzania czynności audytowych, właściwy dyrektor izby administracji skarbowej sporządza raport, który zawiera informację o spełnieniu lub niespełnieniu przez wnioskodawcę danego kryterium lub warunku.
2. Raport doręcza się wnioskodawcy.
3. Nieudostępnienie przez wnioskodawcę żądanych dokumentów, danych lub informacji lub utrudnienie lub uniemożliwienie przeprowadzenia czynności audytowych uważa się za niespełnienie kryterium lub warunku podlegającego ustaleniu w ramach czynności audytowych.
1. Z przeprowadzonych czynności audytowych, o których mowa w art. 99a czynności audytowe w celu ustalenia wykonywania obowiązków, sporządza się raport.
2. Raport, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1) oznaczenie organu;
2) wskazanie podmiotu podlegającego czynnościom audytowym;
3) datę sporządzenia;
4) wskazanie osób przeprowadzających czynności audytowe;
5) stwierdzenie, czy podmiot wykonał obowiązki albo nie wykonał obowiązków, o których mowa w art. 15f Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą ust. 5 i art. 15g zakaz udostępniania usług płatniczych przez dostawców usług płatniczych ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych;
6) opis dokonanych ustaleń faktycznych – w przypadku stwierdzenia niewykonania przez podmiot obowiązków;
7) podpis naczelnika urzędu celno-skarbowego lub osoby upoważnionej z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego.
3. W przypadku stwierdzenia niewykonania przez podmiot obowiązków, wyznaczony naczelnik urzędu celno-skarbowego doręcza raport:
1) wraz z całością dokumentacji obejmującej czynności audytowe ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych;
2) organowi sprawującemu nadzór lub kontrolę nad działalnością podmiotu, wobec którego podjęto czynności audytowe.
W ramach monitorowania, o którym mowa w art. 23 tryb powołania zastępcy dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ust. 5 unijnego kodeksu celnego, w przypadkach, o których mowa w art. 99 zasady przeprowadzania czynności audytowych, przeprowadza się czynności audytowe mające na celu badanie i weryfikację spełnienia warunków i kryteriów przez posiadacza decyzji.
Izby gospodarcze, organy samorządu zawodowego oraz inne instytucje zrzeszające przedsiębiorców, są obowiązane, w związku z prowadzonymi czynnościami audytowymi, przekazywać nieodpłatnie, na sporządzone na piśmie żądanie i w określonych w tym żądaniu terminach, posiadane dane i informacje o zrzeszonych w nich podmiotach.
Do czynności audytowych dotyczących pozwoleń określonych w przepisach prawa celnego w zakresie nieuregulowanym w niniejszym rozdziale stosuje się odpowiednio przepisy art. 12 obliczanie terminów, art. 143 delegacja kompetencji organu podatkowego, rozdziałów 1, 2, 5, 6, 9, z wyjątkiem art. 171a metryka sprawy, rozdziałów 10, 11 i 23 działu IV oraz działu VII Ordynacji podatkowej.