Spółka akcyjna „Agat" wystąpiła wobec jednego wspólnika spółki cywilnej „Ich Troje" z pozwem o zapłatę l00000 zł. Wyrok zasądzający uprawomocnił się l lutego 2005r. lecz egzekucja okazała się bezskuteczna. W dniu 10 maja 2005r. spółka „Agat" wystąpiła z pozwem przeciwko pozostałym wspólnikom. Ci podnieśli zarzut przedawnienia twierdząc, że zapłata za sprzedany przez powoda towar miała nastąpić 5 listopada 2002r. Powód podtrzymał żądanie i podniósł, że skoro pierwszy pozew przeciwko wspólnikowi wniesiono 15 grudnia 2003r. to nastąpiło przerwanie biegu terminu przedawnienia roszczenia wobec całej spółki cywilnej (której wspólnicy odpowiadają solidarnie - art. 864 Kodeksu Cywilnego), a nadto w tamtym procesie wspólnicy uznali roszczenie.
Zaproponuj rozstrzygnięcie sądu.
1) zapłata za sprzedany towar miała nastąpic 5 listopada 2002
2) pierwszy pozew przeciwko wspólnikowi wniesiono 15 grudnia 2003
3) wyrok uprawomocnił się 1 lutego 2005r – lecz egzekucja okazała się bezskuteczna
4) drugi pozew lecz przeciwko pozostałym wspólnikom – 10 maj 2005r.
Zgodnie z art. 117 § 1 Kodeksu Cywilnego „ z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe przedawniają się .” Postac roszczenia ma prawo podmiotowe (jest to przyznana i zabezpieczona przez normę prawna oraz wynikająca ze stosunku prawnego sfera możności postępowania) polegająca na domaganiu się przez uprawnionego oznaczonego zachowania się od strony zobowiązanej.
W tym konkretnym kazusie spółka zoo „Agat” domaga się spełnienia roszczenia wobec wspólników spółki cywilnej „Ich Troje”. Wykonanie pr. podmiotowego (zaspokojenie roszczenia) następuje z chwilą spełnienia świadczenia przez dłużnika. Zgodnie z art. 118 Kodeksu Cywilneg termin przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi 3 lata o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej. Jest to reguła ogólna, która doznaje ograniczeń mianowicie roszczenia z tytułu sprzedaży art. 554 Kodeksu Cywilnego dokonanej w ramach przedsiębiorstwa rozumianego jak w art. 55 1 przedawniają się z upływem 2 lat. Oznacza to , że jeżeli od terminu zapłaty upłynęły 2 lata a wierzyciel nie złożył pozwu o zapłatę to roszczenie uległo przedawnieniu . Praktycznym skutkiem takiego stanu jest brak możliwości wyegzekwowania należności na drodze sądowej.
2 lata od momentu stało się wymagalne (art. 120 Kodeksu Cywilnego) czyli licząc od 5 listopada 2002 to by nastąpiło 5 listopada 2004.
Jednakże w tym konkretnym przypadku przedawnienia roszczenia nie ma, bo zgodnie z art. 123 § 1 Kodeksu Cywilnego bieg przedawnienia został przerwany.
Sąd powinien uwzględnić powództwo i zasadzić zapłatę 100 000 zl wraz z ustawowymi odsetkami. Zgodnie z art. 359 § 2 Kodeksu Cywilnego, jeżeli wysokość odsetek nie jest ustalona należą się ustawowe.
Pierwszy kazus w każdej kategorii jest darmowy.