Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Rodzice i dzieci


Kategoria: Prawo Cywilne

Nadanie dziecku nazwiska konkubenta matki

Stan faktyczny:

Piotr Kowalski żyje w konkubinacie z Mariola Nowacką. Jednocześnie oboje znajdują się w związku małżeńskim. Mariola Nowacka w styczniu 2010 urodziła dziecko, któremu nadano nazwisko męża pani Nowackiej. Oboje pragną, aby ich wspólne dziecko miało nazwisko ojca- tj. Piotra Kowalskiego.
Jakie czynności powinni powziąć, aby dziecko nosiło nazwisko ojca?

Podstawa prawna:
art. 62 domniemanie ojcostwa męża matki, art. 69 powództwo matki o zaprzeczenie ojcostwa męża, § 1, art. 72 ustalenie ojcostwa przez uznanie ojcostwa albo na mocy orzeczenia sądu, § 1, art. 88 oświadczenia małżonków w sprawie nazwiska dziecka, § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego
Uzasadnienie:

Domniemywa się, że ojcem dziecka jest mąż matki (art. 62 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego) - dlatego też dziecko pana Kowalskiego i pani Nowackiej nosi naziwsko męża pani Nowackiej (art. 88 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego)  Aby to zmienić konieczne jest obalenie domniemania ojcostwa meża, o którym stanowi art. 72 § 1. Dopiero później można ustalić ojcostwo przez uznanie ojcostwa albo na mocy orzeczenia sądu. Aby było to możliwe matka musi wytoczyć powódzwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko mężowi i dziecku w ciągu 6 miesięcy od urodzenia się dziecka. Obalenie domniemania, że dziecko niepochodzi od męża matki następuje np. przez badanie DNA.

Pierwszy kazus w każdej kategorii jest darmowy.

Pozew o obalenie ojcostwa złożony przez dziecko

Stan faktyczny:

Krzysztof S. lat 25 dowiedział się, że małżonek jego matki nie jest jego biologicznym ojcem. W domowych dokumentach odnalazł listy sprzed 25 lat, które jesno wskazywały, że w momencie jego poczęcia, mąż jego matki przebywał za granicą. Jego matka w rozmowie z nim potwierdziła to przypuszczenie.

W związku z tym, złożył do Sądu Rejonowego pozew przeciwko mężowi swojej matki, o obalenie domniemania ojcostwa.

Czy odpowiednio oznaczył osobę Pozwanego?

Czy Krzysztof S. posiadał legitymację czynną do wniesienia tego pozwu?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Zrzeczenie się władzy rodzicielskiej

Stan faktyczny:

W dniu 18 maja 2009 roku Krystyna M. matka 19-letniego Krzysztofa M. wniosła do właściwego Sądu pozew o zrzeczenie się władzy rodzicielskiej nad synem. Wniosek swój motywowała faktem, iż pozostaje z synem w ostrym konfikcie i nie utrzymuje już z nim od dłuższego czasu kontaktu, a także nie ma zamiaru w przyszłości się z nim kontaktować.

Czy pozew Krystyny M. jest zasadny?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Uznanie dziecka przed narodzinami

Stan faktyczny:

Krzysztof Z. uznał nienarodzone dziecko Jolanty M. jako swoje. Jednak zaraz po narodzinach ono zmarło. Natomiast Jolanta M. po roku od śmieci dziecka stwierdziła, że ojcem jej zmarłego dziecka nie był Krzysztof Z., a Mieczysław D. Z tego powodu Krzysztof Z. postanowił wnieść powództwo przeciwko Jolancie M. o unieważnienie uznania jej dziecka.
1)Czy Krzysztof Z. mógł uznać dziecko Jolanty M. jeszcze przed  narodzinami?
2)Czy Krzysztof Z. mógł wnieść powództwo o unieważnienie uznania dziecka w omawianej sprawie na podstawie przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa

Stan faktyczny:

Katarzynie i Wiesławowi L. po czterech latach trwania małżeństwa urodziło się dziecko. Zgodnie z przepisami art. 62 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego uznano, że jego ojcem jest mąż Katarzyny J. Jednak po upływie roku od narodzin dziecka, Wiesław L. dowiedział się że najprawdopodobniej nie jest on ojcem dziecka. Jego wątpliwości potwierdziła w rozmowie żona. W związku z tym złożył on powództwo o zaprzeczenie ojcostwa przeciwko dziecku.

1)Czy powództwo o zaprzeczenie ojcostwa zostało skierowane przeciwko odpowiednim osobom?
2)Czy powództwo o zaprzeczenie ojcostwa było w omawianej sprawie dopuszczalne?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.