Bogusława i Krzysztof K. byli małżeństwem przez 19 lat.
Krzysztof K. wniósł do odpowiedniego Sądu o rozwiązanie małżeństwa poprzez rozwód (art. 56 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego).
W wyroku Sąd na wniosek Krzysztofa K. dokonał podziału majątku małżonków (art. 58 § 3). W wyroku tym wskazał, że dom, który otrzymał Krzysztof K. na podstawie darowizny od swojej babki w rok po zawarciu małżeństwa, pozostaje jego własnością, a jedynie, ze względu na fakt, iż dom ten stanowil wspólne mieszkanie małżonków, umożliwił on mieszkanie Bogusławie K. przez okres trzech lat w wydzielonej części nieruchomości.
W apelacji do w/w wyroku, Bogusława K. stwierdziła, że taki podział majątku jest niedopuszczalny, gdyż dom ten stanowił wspólny majątek małżonków, gdyż został darowany co prawda jej mężowi, ale w trakcie trwania małżeństwa, które nie posiadało rozdzielności majątkowej, więc wszedł zgodnie z art 31 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego do ich majątku wspólnego.
Czy ta argumentacja Bogusławy K. była zasadna ?
Argumentację tą należy uznać za niewlaściwą. Bogusława K. podniosła, że dom przekazany aktem darowizny jej mężowi, wszedł w pulę wspólnego majątku małżeństwa K. Oczywiście art. 31 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego wskazuje, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje pomiędzy małżonkami wspólność majątkowa, która obejmuje przedmioty w trakcie jej trwania przez oboje małżonków jaki i jedno z nich. Jednak w zdaniu drugim tego przepisu wskazuje się, że przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością majątkową ustawową, należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
W art. 33 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego został przedstawiony katalog przedmiotów majątkowych wchodzących w skałd majątku osobistego każdego z małżonków. W pkt 2 tego przepisu znajduje się zapis, że przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, jeżeli spadkodawca lub darczyńca nie postanowił inaczej, wchodzą właśnie w skład majątku osobistego jednego z małżonków.
Zatem trzeba uznać, że Bogusława K., twierdząc, że dom ten wszedł w skład wspólnego majątku jej małżestwa, nie miała racji.
Pierwszy kazus w każdej kategorii jest darmowy.