Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Kodeks postępowania administracyjnego - Udział prokuratora


Kategoria: Prawo Administracyjne

Wniosek prokuratora o wszczęcie postępowania administracyjnego

Stan faktyczny:

Prokurator rejonowy złożył wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego dot. uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi przez Mirosława C. Wniosek ten został uzasadniony wykryciem u Mirosława C. zaburzenia psychicznego podczas badania w innym postępowaniu prowadzonym przez prokuraturę. 

Czy prokurator był uprawniony do wniesienia takiego wniosku?

 

 

Podstawa prawna:
art. 182 uprawnienia prokuratora do wszczęcia postępowania, Kodeksu Postępowania Administracyjnego, art. 122 uchylony, ust. 1 pkt 4 Prawa o ruchu drogowym, Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 4 marca 2008r. sygn. akt II SA/Bd 818/2007
Uzasadnienie:

Prokurator jest uprawniony do wniesienia takiego wniosku. Wynika to z art. 182 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, który stanowi, że ma on prawo zwrócić się do właściwego organu administracji publicznej o wszczęcie postępowania w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem. W tym przypadku stan niezgodny z prawem polegał na bezczynności organu, w sytuacji gdy powinien on wszcząć postępowanie urzędu. Postępowanie w tej sprawie dot. stwierdzenia istnienia lub braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, które uzasadnione jest zapewnieniem odpowiedniego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Organem właściwym do wszczęcia postępowania byłby w tej sprawie, starosta - jednakże nie uczynił tego, co było podstawą do złożenia takiego wniosku przez prokuratora. Takie stanowisko zajał również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgosczy w wyroku z dnia 4 marca 2008r.

Pierwszy kazus w każdej kategorii jest darmowy.

Uprawnienie prokuratora do wniesienie skargi do WSA

Stan faktyczny:

Prokurator występował w postępowaniu administracyjnym na prawach strony. Stroną była Anna K., w imieniu której prokurator domagał się usunięcia stanu niezgodnego z prawem. Po wydaniu decyzji w sprawie prokurator wniósł skargę do sądu administracyjnego.

Czy prokurator ma uprawnienie do wniesienia skargi do sądu administracyjnego?

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus

Wniesienie odwołania od decyzji przez prokuratora

Stan faktyczny:

20 czerwca Justyna G. otrzymała decyzję administracyjną. 25 czerwca prokurator złożył odwołanie od tej decyzji powołując się na naruszenie przepisów prawa.

Czy prokurator, który nie brał udziału w postępowaniu w pierwszej instancji może zainicjować postępowanie odwoławcze?

 

Podstawa prawna:
Brak dostępu
Uzasadnienie:
     Odblokuj kazus
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.