Damian H. otrzymał decyzję administracyjną o podziale nieruchomości adresowaną do Henryka H. Damian H. skontaktował się z adresatem decyzji i ustalili, że wniesie on odwołanie od otrzymanej decyzji.
Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?
Damian H. otrzymał decyzję administracyjną o podziale nieruchomości adresowaną do Henryka H. Damian H. skontaktował się z adresatem decyzji i ustalili, że wniesie on odwołanie od otrzymanej decyzji.
Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?
Wniesienie odwołania od decyzji przez Damiana H. nie jest możliwe.
Po pierwsze: uprawnienie do wniesienia odwołania przysługuje stronie, co można wywnioskować z art. 128 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, który stanowi, że z odwołania ma wynikać, że strona jest niezadolona z decyzji oraz z art. 129 § 2 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, który określa, że termin do wniesienia odwołania wynosi 14 dni od doręczenia decyzji stronie lub od ogłoszenia ustnego.
Po drugie: odwołanie nie jest możliwe w przypadku, gdy decyzja nie weszła do obrotu prawnego, o czym swiadczy doręczenie osobie, której prawa i obowiązki dana decyzja kształtuje (stanowisko takie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 25 sierpnia 2009r.). W omawianym przypadku decyzja została doręczona osobie niebędącej stronie zatem nie weszła do obrotu prawnego, czyli nie można złożyć odwołania.
Po trzecie: w przypadku skierowania decyzji do osoby niebędącej stroną w sprawie zachodzi przesłanka do stwierdzenia nieważności decyzji (art. 156 § 1 pkt 4 Kodeksu Postępowania Administracyjnego).
Organ administracji publicznej prowadził postępowanie w sprawie wydania decyzji dotyczącej oddziaływania inwestycji na środowisko. Z powodu rozwiązania się spółki będącej głównym inwestorem Jakub C., który wnosił w imieniu spółki o wydanie decyzji wystąpiłao zawieszenie postępowania (z nadzieją, że znajdzie się nowy inwestor). Organ administracji publicznej rozpatrując wniosek orzekł o zawieszeniu postępowania z powodu utraty przez stronę zdolności do czynności prawnych.
Czy takie rozstrzygnięcie było możliwe?
Jarosław H. złożył odwołanie od decyzji administracyjnej dot. zatwierdzenia podziału nieruchomości. Z przyczyn zdrowotnych musiał udać się za granicę, dlatego też złożył wniosek o zawieszenie postępowania. Organ administracji publicznej odmówił, na co Jarosław H. złożył skargę do sądu administracyjnego.
Czy postępowanie Jarosława H. było właściwe?
Joanna D. była stroną postępowania administracyjnego prowadzonego przez urząd gminy w sprawie podziału nieruchomości. Podmiotem na prawach strony występującym w sprawie była organizacja społeczna, zaś drugą stroną współwłaściciel nieruchomości. Została zawarta ugoda pomiędzy organizacją społeczna a współwłaścicielem nieruchomości.
Czy ugoda ta jest skuteczna?