Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Kodeks postępowania administracyjnego - Opłaty i koszty postępowania


Kategoria: Prawo Administracyjne

Brak opłaty od wniosku

Stan faktyczny:

Anna C. wnosi o udostępnienie danych z ewidencji ludności, zbioru PESEL oraz ewidencki wydanych i unieważnionych dowodów osobistych do organu gminy. Złożyła wniosek i potwierdziła interes prawny w uzyskaniu danych. Organ zwrócił podanie uzasadniając brakiem wniesienia opłaty.

Czy stanowisko urzędu gminy było prawidłowe?

 

Podstawa prawna:
art. 261 obowiązek uiszczania opłat i kosztów postępowania, § 1 i 2 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 maja 2010r. w sprawie określenia wzorów wniosków o udostępnienie danych z ewidencji ludności, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych, Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 grudnia 2006r. sygn. akt III SA/Wr 244/2006
Uzasadnienie:

Stanowisko urzędu gminy nie było prawidłowe. Zgodnie z art. 261 § 1 i 2 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organ administracji publicznej, w przypadku braku uiszczenia opłaty z góry, wyznacza termin do wniesienia należności nie krótszy niż 7 dni, a nie dłuższy niż 14 dni. Po bezskutecznym upływie terminy, podanie podlega zwrotowi. Dlatego też urząd gminy powinien najpierw wezwać do wniesienia należnośći w określonym terminie, ewentualnie później zwrócić podanie. Wyrok Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 grudnia 2006r. potwierdził, że opłata za udostępnienie danych ze zbiorów meldunkowych ma charakter opłaty określonej w art. 261 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, która powinna być uiszczona przez stronę z góry. Wysokośc tej opłaty, zgodnie z Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 maja 2010r. w sprawie określenie wzorów wniosków o udostępnienie danych z ewidencji ludności, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dowodów osobistych wynosi 31 zł.

Pierwszy kazus w każdej kategorii jest darmowy.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.