Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

Kodeks karny skarbowy - postępowanie wykonawcze w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe


Kategoria: Prawo Karne

Grzywna, a utrata pracy

Stan faktyczny:

Rafał L. został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za wykroczenie skarbowe z art. 106f Kodeksu Karnego Skarbowego tj, nie zgłosił odpowiedniemu organowi przywozu z zagranicy wartości dewizowych w postaci wypisanych czeków pieniężnych z Wielkiej Brytanii. Sąd orzekł karę grzywny w wysokości 5 tys złotych. Grzywna została rozłożona na raty. Rafał L. jest z zawodu informatykiem. Pracował w przedsiębiorstwie informatycznym, ale przed uiszczeniem całej kwoty grzywny, jego umowa o pracę została rozwiązania z powodu redukcji etatów,a on sam stał się bezrobotny. Z utratą dochodu, spłata kwoty grzywny stała się niemożliwa. Co może zrobić w danej sytuacji Rafał L.?

Podstawa prawna:
art. 106f niezgłoszenie przywozu lub wywozu za granicę wartości dewizowych lub środków płatniczych, art. 185 zamiana kary grzywny na pracę społecznie użyteczną, Kodeksu Karnego Skarbowego
Uzasadnienie:

Wraz z utratą zatrudnienia, a co za tym idzie źródła dochodu spłata orzeczonej kwoty grzywny będzie wiązała się dla Rafała L. z wielkimi trudnościami. W zawiązku z powyższym, Rafałowi L., zgodnie z treścią art. 185 Kodeksu Karnego Skarbowego, przysługuje zwrócenie się do sądu o zamianę kary grzywny na pracę społecznie użyteczną, o określenie jej rodzaju i czasu trwania. Zgodnie z dyspozycją przepisu, praca społecznie użyteczna trwa najkrócej 7 dni, najdłużej - 3 miesiące; określa się ją w dniach i miesiącach.
Praca społecznie użyteczna polega na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne, wskazanej przez sąd, w odpowiednim zakładzie pracy, placówce służby zdrowia, opieki społecznej, organizacji lub instytucji niosącej pomoc charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej, w wymiarze od 5 do 10 godzin w stosunku tygodniowym.

Pierwszy kazus w każdej kategorii jest darmowy.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.