Co się dzieje z naszymi danymi w przypadku usunięcia konta z portalu społecznościowego?
Likwidacja konta nie zawsze oznacza, że portal usunie ze swojego serwera nasze dane. Komisja Europejska podjęła prace nad regulacją, która umożliwi internaucie zwrócenie się do moderatora, by całkowicie usunął nasze dane po wykorzystaniu ich zgodnie z przeznaczeniem.
Celem nowej strategii w sprawie ochrony danych jest informowanie konsumentów o tym, co się dzieje z informacjami, które podają firmom lub urzędom bądź udostępniają w serwisach społecznościowych.
Podmioty przechowujące dane osobowe, na przykład providerzy Internetu lub administratorzy przeglądarek, byliby zmuszeni ujawniać, kto gromadzi dane i w jakim celu. Aktualnie tylko operatorzy telekomunikacji muszą informować klientów, jeżeli ktoś bezprawnie uzyskuje dostęp do ich danych. Strategia pozwoliłaby rozszerzyć ten wymóg na inne dziedziny, w tym sektor finansowy.
Firmy mogłyby wysyłać dane osobowe poza UE wyłącznie wówczas, jeżeli w kraju odbiorcy obowiązywałby podobny poziom ochrony danych.
Chronione byłyby również informacje gromadzone przez policję i organy sądownictwa karnego. Wzrosłoby znaczenie krajowych organów regulacyjnych, które zintensyfikowałyby współpracę na rzecz zapobiegania nadużyciom.
Strategia ma również na celu ujednolicenie podejścia do tego tematu w skali UE. Ponieważ poszczególne kraje nie stosują obowiązujących przepisów w sposób konsekwentny, nie jest do końca jasne, które przepisy mają zastosowanie w określonej sytuacji. W wypadku gdy hamuje to uzasadniony przepływ informacji, jest to ograniczenie dla działalności gospodarczej. Jedna z proponowanych zmian to wprowadzenie zasady, zgodnie z którą korporacje międzynarodowe obowiązywałyby takie same przepisy.
źródło: www.ec.europa.eu