1. Z zastrzeżeniem ust. 2, makler lub doradca może posiadać tylko jeden rachunek inwestycyjny. W przypadku wykonywania zawodu w firmie inwestycyjnej rachunek ten powinien być umiejscowiony w przedsiębiorstwie, w którym makler lub doradca wykonuje zawód.
2. Makler lub doradca może posiadać kilka rachunków inwestycyjnych lub rachunki umiejscowione w innych firmach inwestycyjnych, jeżeli wynika to z obowiązujących przepisów prawa lub z praktyki obrotu.
3. Makler lub doradca może posiadać rachunki inwestycyjne umiejscowione w innej firmie inwestycyjnej, jeżeli jest to niezbędne do korzystania z usług, które nie są świadczone przez jego pracodawcę.
1. Z zastrzeżeniem ust. 2-4, maklerzy i doradcy nie mogą dysponować środkami na rachunkach inwestycyjnych innych osób, chyba że wynika to z obowiązków związanych z wykonywaniem zawodu.
2. Maklerzy i doradcy mogą być umocowani do dysponowania środkami na rachunkach inwestycyjnych osób bliskich. Zarząd Związku Maklerów i Doradców określi w drodze uchwały, jakie osoby uważane są za osoby bliskie w rozumieniu Zasad Etyki Zawodowej.
3. Z zastrzeżeniem ust. 4, maklerzy i doradcy mogą być umocowani do dysponowania środkami na rachunkach inwestycyjnych osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, jeżeli są członkami władz tego podmiotu, podmiotu wobec niego zależnego lub dominującego, lub jest to związane z charakterem zatrudnienia w którymkolwiek z tych podmiotów.
4. Maklerzy i doradcy wykonujący zawód nie mogą wykonywać uprawnień wynikających z ust. 3 w stosunku do osób innych niż pracodawca, u którego wykonują zawód, chyba że jest to Związek Maklerów i Doradców.
5. W przypadkach określonych w ust. 2-4 stosuje się odpowiednio zasady dotyczące rachunków własnych maklerów i doradców.
1. Maklerzy i doradcy powinni postępować w taki sposób, aby transakcje na rzecz ich klientów i pracodawców miały pierwszeństwo przed transakcjami na ich rachunkach własnych, oraz by transakcje na rachunkach własnych nie wpływały niekorzystnie na interesy ich klientów lub pracodawców.
2. Maklerzy i doradcy formułując rekomendacje inwestycyjne powinni dać swoim klientom i pracodawcom możliwość działania w oparciu o te rekomendacje, zanim sami wykorzystają je dla osobistej korzyści.
3. Maklerzy i doradcy nie mogą składać zleceń dotyczących transakcji na rachunku własnym w oparciu o decyzje inwestycyjne klientów lub pracodawców.
4. Maklerzy i doradcy nie mogą wykorzystywać posiadanych uprawnień lub stanowiska służbowego w celu uprzywilejowanego nabycia lub zbycia instrumentów finansowych.
1. (uchylony)
2. Maklerzy i doradcy wykonujący zawód powinni przestrzegać regulacji ustalonych przez pracodawcę, określających warunki składania zleceń i częstotliwość zawierania transakcji dotyczących poszczególnych lub wszystkich instrumentów finansowych.
3. Maklerzy i doradcy wykonujący zawód nie mogą otwierać pozycji w instrumentach finansowych, dla których uczestniczą w prowadzeniu notowań.
4. Zarząd Związku Maklerów i Doradców może określić inne przypadki, w których maklerzy lub doradcy nie będą mogli otwierać pozycji z uwagi na pełnienie funkcji związanych z wykonywaniem zawodu.
Maklerzy i doradcy mogą powierzyć swój portfel inwestycyjny w wyłączne zarządzanie podmiotowi prowadzącemu takie usługi. Jeżeli po ustaleniu sposobu zarządzania portfelem inwestycyjnym makler lub doradca nie ma bieżącego wpływu na to zarządzanie, nie stosuje się ograniczeń wynikających z niniejszych Zasad Etyki Zawodowej.