Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Zasady Etyki Zawodowej Maklerów i Doradców


Rozdział 1. Zasady ogólne

§ 1. Zakres podmiotowy obowiązywania Zasad

1. Zasady Etyki Zawodowej Maklerów i Doradców, zwane dalej „Zasadami Etyki Zawodowej”, wynikają z ogólnych norm moralnych mających zastosowanie do zawodów maklera papierów wartościowych, maklera giełd towarowych oraz doradcy inwestycyjnego.
2. Zasady Etyki Zawodowej obowiązują wszystkich maklerów papierów wartościowych i maklerów giełd towarowych, zwanych dalej łącznie "maklerami", oraz doradców inwestycyjnych, zwanych dalej "doradcami", będących jednocześnie Członkami Zwyczajnymi Związku Maklerów i Doradców.

§ 2. Używanie tytułów zawodowych przez maklerów i doradców

Maklerzy i doradcy mogą używać tytułów zawodowych, odpowiednio: "makler papierów wartościowych", „makler giełd towarowych” lub "doradca inwestycyjny". Tytułów tych należy używać w sposób zasadny i godny. Użycie tytułu zawodowego może być uzupełnione wyjaśnieniem wymogów koniecznych do jego uzyskania.

§ 3. Zasady działania maklerów i doradców

1. Maklerzy i doradcy obowiązani są działać zgodnie z przepisami prawa i zasadami uczciwego obrotu oraz mieć na względzie słuszne interesy klientów.
2. W przypadkach nieuregulowanych przepisami prawa lub Zasadami Etyki Zawodowej należy kierować się zasadami ustalonymi w uchwałach organów Związku Maklerów i Doradców, w orzecznictwie dyscyplinarnym oraz w zwyczajach ukształtowanych przez środowisko maklerów i doradców.

§ 4. Zasady zachowania, postępowania i wykonywania pracy przez maklerów i doradców

1. Maklerzy i doradcy powinni postępować uczciwie i zachowywać się sposób godny i budzący zaufanie, dbając o dobre imię Związku Maklerów i Doradców oraz etos zawodów maklera i doradcy.
2. Maklerzy i doradcy powinni postępować w sposób etyczny i profesjonalny w swoich kontaktach zawodowych, w szczególności z klientami, pracodawcami, współpracownikami oraz innymi maklerami i doradcami.
3. Maklerzy i doradcy powinni wykonywać swoje obowiązki według najlepszej wiedzy i z należytą starannością, dążąc do osiągnięcia najwyższych standardów pracy oraz kierując się niezależnym osądem zawodowym.
4. Maklerzy i doradcy powinni dążyć do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji i doskonalenia swoich umiejętności zawodowych.

§ 5. Zakaz podejmowania niektórych działań i stosowania reklamy porównawczej

1. Maklerzy i doradcy nie mogą podejmować działań, które mogłyby wprowadzić w błąd lub wywołać fałszywe wyobrażenia o ich kwalifikacjach, umiejętnościach lub kompetencjach.
2. Maklerzy i doradcy nie mogą stosować reklamy porównawczej, chyba że zawiera informacje rzeczowe, prawdziwe i użyteczne dla osób mogących z niej skorzystać i pod warunkiem, że nie jest ona stosowana w sposób wybiórczy.

§ 6. Dbałość o przestrzeganie Zasad

1. Maklerzy i doradcy powinni dbać o to, aby Zasady Etyki Zawodowej były przestrzegane przez Członków Związku Maklerów i Doradców. Maklerzy i doradcy są uprawnieni do zwrócenia uwagi maklerowi lub doradcy naruszającemu te Zasady.
2. Maklerzy i doradcy nie mogą nakłaniać innych osób do naruszania prawa lub Zasad Etyki Zawodowej.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.