Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

AKT ARCHIWALNY - Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową


Akt uchylony z dniem 2015-07-10.
Dz.U.2014.0.436 t.j. - AKT ARCHIWALNY - Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową

Rozdział 3. Świadectwo kwalifikacji

Art. 11. świadectwo kwalifikacji

1. Świadectwo kwalifikacji uzyskuje osoba pełnoletnia, która spełnia następujące warunki:
1) posiada co najmniej wykształcenie zasadnicze zawodowe lub średnie;
2) nie została prawomocnie skazana za przestępstwo przeciwko środowisku;
3) ukończyła kurs początkowy w zakresie substancji kontrolowanych obejmujący szkolenie w zakresie substancji kontrolowanych oraz przepisów dotyczących substancji kontrolowanych, zwany dalej "kursem początkowym";
4) złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin przed komisją egzaminacyjną powoływaną przez podmiot, o którym mowa w art. 12 uprawnienie do prowadzenia kursów w zakresie substancji kontrolowanych, ust. 1.
2. Świadectwo kwalifikacji wydaje podmiot organizujący egzamin, o którym mowa w art. 12 uprawnienie do prowadzenia kursów w zakresie substancji kontrolowanych, ust. 1.
3. Świadectwo kwalifikacji jest ważne przez okres 5 lat od dnia jego wydania. Ważność świadectwa kwalifikacji może być przedłużana na kolejne pięcioletnie okresy.
4. Przedłużenia ważności świadectwa kwalifikacji dokonuje podmiot organizujący egzamin, o którym mowa w art. 12 uprawnienie do prowadzenia kursów w zakresie substancji kontrolowanych, ust. 1, na wniosek osoby zainteresowanej, po ukończeniu przez tę osobę kursu uzupełniającego w zakresie substancji kontrolowanych, zwanego dalej "kursem uzupełniającym", i złożeniu z wynikiem pozytywnym tego egzaminu.
5. Wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 3 oraz ust. 4, w odniesieniu do konieczności ukończenia kursu, nie stosuje się do osób posiadających minimum średnie wykształcenie techniczne.

Art. 12. Uprawnienie do prowadzenia kursów w zakresie substancji kontrolowanych

1. Przeprowadzać kurs początkowy oraz kurs uzupełniający, a także organizować egzaminy mogą jednostki organizacyjne szkół wyższych, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty naukowo-badawcze, jednostki badawczo-rozwojowe lub inne placówki naukowe oraz stowarzyszenia naukowo-techniczne Naczelnej Organizacji Technicznej, do zakresu działania których należy kształcenie lub prowadzenie badań w zakresie substancji kontrolowanych, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Kurs początkowy oraz kurs uzupełniający mogą przeprowadzać również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli ich zakres działania obejmuje prowadzenie działalności w zakresie substancji kontrolowanych.
3. Kurs początkowy i kurs uzupełniający obejmują zasady postępowania z substancjami kontrolowanymi.
4. Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia:
1) zakres programu kursu początkowego oraz kursu uzupełniającego,
2) skład oraz regulamin działania komisji egzaminacyjnej,
3) sposób organizowania i regulamin przeprowadzania egzaminów, w tym egzaminu poprawkowego,
4) zakres tematów egzaminacyjnych,
5) wzór świadectwa kwalifikacji
- uwzględniając konieczność zapewnienia przeprowadzania tych kursów przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje oraz sprawnego, obiektywnego i rzetelnego przygotowania do wykonywania czynności, o których mowa w art. 7 karta urządzenia, ust. 2 i art. 9 warunki działalności związanej lub wykorzystującej substancje kontrolowane, ust. 1.

Art. 13. Zgłoszenie zamiaru prowadzenia kursów lub zaprzestania ich prowadzenia

Podmiot zamierzający prowadzić kurs początkowy oraz kurs uzupełniający, a także zamierzający zaprzestać prowadzenia tych kursów, jest obowiązany do poinformowania o tym, w formie pisemnego zgłoszenia, ministra właściwego do spraw gospodarki w terminie 30 dni przed rozpoczęciem pierwszego kursu albo zaprzestaniem prowadzenia kursów.

Art. 14. Informacja o wydanych świadectwach kwalifikacji oraz o przedłużeniu ich ważności

Podmiot organizujący egzamin, o którym mowa w art. 12 uprawnienie do prowadzenia kursów w zakresie substancji kontrolowanych, ust. 1, jest obowiązany do poinformowania ministra właściwego do spraw gospodarki, w formie pisemnego zgłoszenia, o wydanych świadectwach kwalifikacji oraz o przedłużeniu ich ważności w terminie 14 dni odpowiednio od dnia wydania świadectwa kwalifikacji albo przedłużenia jego ważności.

Art. 15. Uznawanie kwalifikacji nabytych w innych państwa członkowskich

Kwalifikacje nabyte w innych państwach członkowskich są uznawane na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2późn. zm.).
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.