Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

AKT ARCHIWALNY - Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców


Akt uchylony z dniem 2013-11-21.
Dz.U.2009.125.1035 - AKT ARCHIWALNY - Ustawa z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców

Rozdział 3. Zasady przyznawania, wypłaty i zwrotu świadczeń finansowanych z Funduszu

Art. 14. Zasady przyznawania świadczeń finansowanych z Funduszu

1. Dysponent Funduszu może, na podstawie wniosku przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych:
1) udzielić pracownikom świadczenia:
a) na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego, łącznie za okres nieprzekraczający 6 miesięcy, liczonych od 3 miesiąca przed dniem złożenia wniosku do upływu 9 miesiąca po dniu złożenia wniosku, na podstawie wykazu uprawnionych pracowników, do wysokości 100 % zasiłku, o którym mowa w art. 72 wysokość zasiłku dla bezrobotnych, ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika,
b) na częściowe zrekompensowanie obniżenia wymiaru czasu pracy, za okres nieprzekraczający 6 miesięcy, do wysokości 70 % zasiłku, o którym mowa w art. 72 wysokość zasiłku dla bezrobotnych, ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w zależności od stopnia obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika;
2) udzielić przedsiębiorcy świadczenia na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych od przyznanych świadczeń, o których mowa w pkt 1;
3) ustalić nowe warunki spłaty należności Funduszu, które powstały przed dniem 30 czerwca 2008 r., przedsiębiorcy, któremu udzielono pożyczki z tytułu przejściowych trudności finansowych na podstawie ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 1, z późn. zm.) i który nie podlega procesowi likwidacji, w tym:
a) odroczyć termin płatności należności Funduszu oraz rozłożyć spłatę należności na raty ustalając:
– w przypadku jednorazowej spłaty przez dłużnika 15 % należności wobec Funduszu, w terminie 14 dni po dniu złożenia wniosku, 12-miesięczny okres odroczenia płatności i spłatę pozostałej części należności w 24 ratach,
– w pozostałych przypadkach - 12-miesięczny okres odroczenia płatności i spłatę pozostałej części należności w 12 ratach, albo
b) zawiesić postępowanie egzekucyjne i naliczanie odsetek od niespłaconej kwoty świadczeń pracowniczych stanowiących należności Funduszu na okres roku od dnia złożenia wniosku, z możliwością przedłużenia terminu spłaty o okres kolejnego roku na podstawie dodatkowego wniosku, o ile sytuacja gospodarcza przedsiębiorcy nie uległa pogorszeniu w stosunku do sytuacji opisanej w pierwszym wniosku.
2. Łączny czas korzystania ze świadczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1, nie może przekroczyć 6 miesięcy w stosunku do jednego pracownika.
3. Świadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
4. Świadczenia, o których mowa w ust. 1, stanowią pomoc publiczną udzielaną na zasadach wskazanych w art. 3 stosowanie przepisów ustawy, ust. 3.

Art. 15. Wniosek przedsiębiorcy o przyznanie świadczeń z Funduszu

1. Wniosek, o którym mowa w art. 14 zasady przyznawania świadczeń finansowanych z Funduszu, ust. 1, wraz z wymaganymi dokumentami stanowiącymi podstawę do uzyskania świadczeń wskazanych w art. 14 zasady przyznawania świadczeń finansowanych z Funduszu, ust. 1 przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych składa kierownikowi Biura Terenowego Funduszu właściwego ze względu na siedzibę tego przedsiębiorcy. Złożenie wniosku jest równoznaczne z wystąpieniem o wydanie zaświadczenia o spełnianiu warunków, o których mowa w art. 3 stosowanie przepisów ustawy, ust. 1 pkt 1-6.
2. Do wniosku dołącza się:
1) dokumenty potwierdzające spełnienie warunków, o których mowa w art. 3 stosowanie przepisów ustawy, ust. 1 pkt 1-4 i 6;
2) program naprawczy, o którym mowa w art. 3 stosowanie przepisów ustawy, ust. 1 pkt 5;
3) oświadczenie, o którym mowa w art. 5 zbieg prawa pracownika do świadczeń, ust. 2;
4) zgodę pracownika, o której mowa w art. 4 świadczenia pracownika,
3. Kierownik Biura Terenowego Funduszu przekazuje wniosek niezwłocznie:
1) ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa - w odniesieniu do przedsiębiorstwa państwowego albo spółki z udziałem Skarbu Państwa, z zastrzeżeniem pkt 2;
2) marszałkowi województwa - w odniesieniu do mikroprzedsiębiorcy, małego albo średniego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 104 -106 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej;
3) ministrowi właściwemu do spraw gospodarki - w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców.

Art. 16. Wydanie lub odmowa wydania zaświadczenia potwierdzającego uprawnienie do pomocy z Funduszu

1. Organ, o którym mowa w art. 15 wniosek przedsiębiorcy o przyznanie świadczeń z Funduszu, ust. 3 pkt 1-3, w przypadku stwierdzenia, że przedsiębiorca spełnia warunki, o których mowa w art. 3 stosowanie przepisów ustawy, ust. 1 pkt 1-6, jest zobowiązany do wydania zaświadczenia potwierdzającego spełnienie tych warunków w terminie 7 dni od dnia wpływu do tego organu kompletnego wniosku oraz do zwrotu wniosku wraz z zaświadczeniem kierownikowi Biura Terenowego Funduszu.
2. Kopię zaświadczenia organ, o którym mowa w art. 15 wniosek przedsiębiorcy o przyznanie świadczeń z Funduszu, ust. 3 pkt 1-3, przesyła okręgowemu inspektorowi pracy.
3. O wydaniu zaświadczenia kierownik Biura Terenowego Funduszu zawiadamia przedsiębiorcę w przejściowych trudnościach finansowych na piśmie, przekazując kopię zaświadczenia.
4. W razie stwierdzenia braków formalnych wniosku, o którym mowa w ust. 1, podmioty, o których mowa w art. 15 wniosek przedsiębiorcy o przyznanie świadczeń z Funduszu, ust. 3, wzywają do uzupełnienia wniosku w ciągu 7 dni. Po bezskutecznym upływie terminu wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
5. W przypadku stwierdzenia, że przedsiębiorca nie spełnia warunków, o których mowa w art. 3 stosowanie przepisów ustawy, ust. 1 pkt 1-6, organ, o którym mowa w art. 15 wniosek przedsiębiorcy o przyznanie świadczeń z Funduszu, ust. 3 pkt 1-3, wydaje decyzję o odmowie wydania zaświadczenia.

Art. 17. Umowa i przekazanie świadczeń przedsiębiorcy

1. W celu uzyskania świadczeń określonych w art. 14 zasady przyznawania świadczeń finansowanych z Funduszu, ust. 1 przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych występuje za pośrednictwem kierownika Biura Terenowego Funduszu właściwego ze względu na siedzibę tego przedsiębiorcy o zawarcie umowy z dysponentem Funduszu.
2. Na podstawie umowy kierownik Biura Terenowego Funduszu przekazuje przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych jednorazowo środki na finansowanie świadczeń za okres przed dniem złożenia wniosku oraz miesięcznie z dołu, za okres po dniu złożenia wniosku, na podstawie wykazu uprawnionych pracowników składanego przez tego przedsiębiorcę niezwłocznie po podpisaniu umowy, za okres przed dniem złożenia wniosku lub do końca miesiąca, za który świadczenie jest należne.

Art. 18. Obowiązki przedsiębiorcy po otrzymaniu pomocy z Funduszu

Świadczenia, o których mowa w art. 14 zasady przyznawania świadczeń finansowanych z Funduszu, ust. 1 pkt 1 i 2, są przekazywane na rachunek przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych, który niezwłocznie wypłaca je pracownikom oraz odprowadza należne składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Art. 19. Rozporządzenie w sprawie trybu przyznawania i wypłaty świadczeń z Funduszu

Minister właściwy do spraw pracy w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia:
1) szczegółowy tryb przyznawania i wypłaty świadczeń, o których mowa w art. 14 zasady przyznawania świadczeń finansowanych z Funduszu, ust. 1 pkt 1 i 2,
2) wzór wniosku, o którym mowa w art. 14 zasady przyznawania świadczeń finansowanych z Funduszu, ust. 1,
3) wzór zaświadczenia, o którym mowa w art. 16 wydanie lub odmowa wydania zaświadczenia potwierdzającego uprawnienie do pomocy z Funduszu, ust. 1,
4) wzór wykazu, o którym mowa w art. 17 umowa i przekazanie świadczeń przedsiębiorcy, ust. 2,
5) zakres informacji niezbędnych do zawarcia umowy,
6) wymagane dokumenty uzasadniające wniosek
- mając na uwadze prawidłowość dysponowania środkami Funduszu, a także konieczność zapewnienia zgodności udzielania pomocy z zasadami przyznawania pomocy publicznej.

Art. 21. Wykorzystanie przez przedsiębiorcę pomocy z Funduszu niezgodnie z przeznaczeniem

W sytuacji gdy pomoc, o której mowa w art. 14 zasady przyznawania świadczeń finansowanych z Funduszu, ust. 1, zostanie wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem, przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych jest zobowiązany do natychmiastowego zwrotu kwoty pomocy wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia następnego po dniu wypłaty.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.